Zvýší výnosy, neškodí přírodě. V Olomouci vyvinuli nová hnojiva

Nová kombinovaná hnojiva, která kromě potřebných živin obsahují také látky odvozené od rostlinných hormonů – cytokininů, vyvinuli vědci z olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH). Tekuté přípravky, které jsou velmi účinné, šetrné k životnímu prostředí a snadno se aplikují, mají zajistit zemědělcům vyšší výnosy u obilovin, olejnin i dalších plodin.

Po jejich použití hospodářské rostliny snáze zakoření, lépe čelí nepříznivým klimatickým podmínkám a vytvářejí více odnoží a zrna.

„Přípravky nemají v tuzemsku a zřejmě ani ve světě obdoby, neboť jsou v nich použity naše originální látky, které se v zemědělské praxi dosud nevyužívaly. Jedná se o kombinaci makro a mikro prvků, jako jsou například dusík, draslík, fosfor, mangan nebo měď, a rostlinných hormonů, které jsme na základě dlouholetých výzkumů vyvinuli. Velkou výzvou bylo dostat všechny složky do jednoho přípravku tak, aby vznikla stabilní forma. Bylo to podobné tomu, jako když dáváte dohromady dva lidi, kteří se moc rádi nemají, a musíte je naučit spolupracovat,“ uvedl jeden z autorů, Radoslav Koprna z CRH.

Přípravky jsou výsledkem zhruba desetiletého úsilí, během nějž se propojili odborníci řady specializací. Chemici a rostlinní biologové spolupracovali se společností Chemap Agro, jejichž původní přípravky posloužily jako základ nových stimulátorů. Výsledné produkty jsou určeny zejména zemědělským firmám.

Zdroj: Universitas