Ve Zlíně navrhli ekologičtější volejbalový míč pro vrcholové soutěže

Čestnou Cenu Inovace roku 2023 získal volejbalový míč navržený na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Tuto prestižní soutěž vyhlašuje pravidelně od roku 1996 Asociace inovačního podnikání České republiky.

Nový typ volejbalového míče navrhli výzkumnice a výzkumníci  Centra výzkumu obouvání (CVO), které je součástí Univerzitního institutu, Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně.  Nový míč Handshake je určen pro vrcholové mezinárodní soutěže – olympijské hry, mistrovství světa, kvalifikační zápasy pro tyto soutěže, národní soutěže pod hlavičkou Mezinárodní volejbalové federace v sálovém volejbalu.

„Název „Handshake“ přímo koresponduje se vzhledem míčem, kde si červená a modrá pole „podávají ruce“ a odkazuje na fair play ve sportu. Důmyslná konstrukce, díky které je zátěž rovnoměrně rozložena po celém povrchu míče, zajišťuje také optimální aerodynamické vlastnosti a barevné i tvarové řešení polí vytváří velmi atraktivní vizuální efekt při letu a rotaci,“ vysvětluje designérka a řešitelka dr. Zuzana Oharek Bahulová. Díky kombinaci tří barev je míč během hry dobře viditelný nejen pro hráče, ale i diváky.

„Nový design na první pohled působí moderně a neotřele. Prvek „podání ruky“, který vytváří červený a modrý díl, krásně zapadá do sportovního světa a je vnímán uživateli velmi pozitivně. Míč splňuje nejnáročnější požadavky na hru, což je stvrzeno certifikátem Mezinárodní volejbalové federace. Má výborné letové vlastnosti a dobrou viditelnost,“ popisuje řešitelka projektu dr. Martina Černeková.

„Všechna míčová pole mají stejný tvar – tento fakt má podstatný vliv na ekonomickou a ekologickou úsporu. Ekonomickou z hlediska úspory času, protože máme jednu formu pro všechny panely, a ekologickou z hlediska spotřeby materiálu, během vysekávání panelů se podstatně snižuje množství odřezků,“ uvádí Ing. Alena Grmelová, obchodní zástupkyně společnosti Gala Prostějov, která míče nyní vyrábí.

„Právě s  firmou Gala, a.s., jediným evropským výrobcem špičkových volejbalových míčů, byla uzavřena Smlouva o převodu práv k tomuto průmyslovému vzoru. Míč již nyní společnost vyrábí sériově. Design tohoto volejbalového míče byl již jednou oceněn, a to prestižní German Innovation Award za rok 2021 v kategorii Excellence in Business to Consumer – Travel, Sports & Outdoor Goods,“ říká Ing. Ivana Bartoníková, ředitelka Centra transferu technologií (CTT) zlínské univerzity a dodává: „Společnost GALA a.s. reagovala na požadavky trhu po inovaci designu volejbalového míče a na potřeby sportovců zlepšit herní vlastností míče. Obě tyto podmínky byly splněny, čehož důkazem jsou první nadšené ohlasy hráčů volejbalu a zvýšení poptávky zákazníků. To vše ústí v přesvědčení, že poptávka po tomto výrobku se bude zvedat a je plánován minimálně 20% roční nárůst prodejů v budoucích třech letech“. 

Konstrukční a designový návrh volejbalového míče byl řešen za podpory Technologické agentury ČR. O přenos poznatků z výzkumu do výroby se zasloužili pracovníci Centra transferu technologií v rámci projektu komercializace, který byl na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně řešen. Výrobcem se stala společnost Gala Prostějov.

Zdroj: UTB
Ilustrační foto: canva.com