Zjistit rakovinu kůže bude díky vědcům snadnější

Lékařům by v budoucnu měla pomoci s rozpoznáním rakoviny kůže nová metoda, kterou vyvíjejí vědci z Brna. Jejich speciální přístroj využívající laserové spektroskopie je schopen ze vzorku kůže určit, zda neobsahuje zvýšené množství kovů. Právě to je pro toto nádorové onemocnění typické. Rakovinu kůže jsou zatím lékaři schopni rozeznat pouze opticky a na základě svých zkušeností. Moderní technika by jim tak měla usnadnit práci. Projekt je ve stadiu klinických testů. Metoda tedy funguje a pracuje se na jejím uvedení do praxe. 

Rakovina kůže je mnohem nebezpečnějším onemocněním, než se zdá. Ročně je nově zjištěna u zhruba 1500 pacientů v ČR, přičemž 450 z nich jí podlehne. Nejvíce ohroženou skupinou jsou senioři. Rozeznat některé druhy onkologického onemocnění kůže je přitom velmi složité. „Zaměřili jsme se na to, že jedním ze základních projevů tohoto onemocnění je, že se v poškozené tkáni hromadí kovy, například zinek, železo nebo draslík. Pokud tedy drobný vzorek z kůže vložíme pod speciálně upravený spektroskop a zaměříme na něj laserový svazek, je schopen kovy v kůži odhalit,“ uvedl k nové metodě Pavel Pořízka z brněnského výzkumného institutu CEITEC Vysokého učení technického (VUT). 

Zdůraznil, že nový postup by měl doplnit ty postupy, které již patologové při diagnóze rakoviny používají.  Jde sice o vyvíjenou metodu, nikoli ale o pomyslnou hudbu vzdálené budoucnosti. Vědci vyvíjejí speciální spektroskop pro výzkum těchto vzorků a čeká je klinický výzkum, který vždy předchází uvedení nového postupu do praxe. V nadcházejících měsících budou zkoumat vzorky lidské kůže z Fakultní nemocnice z Hradce Králové. Díky tomu metodu zdokonalí. 

Technika pomůže lékařům 

Rakovina kůže patří k nejzákeřnějším formám z onkologických onemocnění. Její nebezpečnost berou mnozí na lehkou váhu, přestože se nádor na pokožce může objevit znovu, a to do pěti let po jeho odstranění. Počet nemocných přibývá. 

Důvodů je více. „Zatím jsme ve stadiu, kdy víme, že v určitém vzorku lidské kůže je zvýšené množství daných kovů, a my dovodíme, že jde o rakovinu. Ve spolupráci s informatiky bychom ale chtěli jít ještě dále. Diagnózu rakoviny kůže by v budoucnu mohla kompletně zvládnout technika. Půjde o podpůrnou, tedy doplňkovou informaci pro ošetřujícího lékaře. Jinými slovy technika nenahradí jeho zkušené oko,“ dodal Pořízka. 

Autor: Vladimír Klepáč
Zdroj: CEITEC
Úvodní foto: Wikimedia Commons