- Výrobci plastových dílů pro automobily a elektrotechniku Fortell nařídili finanční úředníci doplatit čtyři miliony korun.
- Vývojáři Fortellu prý nevymysleli nic nového, proto podle finančního úřadu nemá firma nárok na daňové odpočty .
- Podle soudu ale daňové odpočty na vývoj musí posuzovat znalci, ne úředníci.
Spor východočeské firmy Fortell se státem výrazně přepisuje pravidla, podle nichž podniky smí ušetřit miliony na daních za to, že investují do vývoje. Tomuto výrobci plastových dílů pro automobily a elektrotechniku nařídili finanční úředníci doplatit čtyři miliony korun. S tím, že firma ve skutečnosti nic nového nevymyslela, a tudíž nemá na daňové odpočty nárok.
Jenže Nejvyšší správní soud nyní řekl, jak musí berní úředníci postupovat v nejasných případech jako tento: na posouzení si mají najmout nezávislého znalce.
To v případě firmy Fortell neudělali − a rozhodli pouze od stolu.
Úředníci s maturitou na obchodní akademii nebo s titulem z ekonomické vysoké školy, říká jinými slovy soud, jednoduše nemohou rozumět tajům výroby plastů nebo dalším složitým oblastem průmyslu.
"Úřad nemohl spolehlivě vyvrátit závěr stěžovatele, že projekty splňovaly podmínky výzkumu a vývoje," rozhodl senát soudkyně Daniely Zemanové.
Průlomový rozsudek ve sporu firmy Fortell přichází v době, kdy se některé finanční úřady na odpočty na výzkum cíleně zaměřily.
Mimo jiné proto, že ročně si firmy takhle snížily daňový základ víc než o 12 miliard, díky čemuž ušetřily kolem 2,3 miliardy. Problém s doložením, co nového objevily nebo zdokonalily, proto mohou mít až stovky společností.
V příběhu lanškrounské firmy Fortell jde o střet úředníků a techniků z praxe. Aby si totiž firma mohla odečíst náklady na výzkum, musí prokázat, že její řešení je nějakým způsobem jedinečné, zdokonalené.
Firma před kontrolory finančního úřadu argumentovala, že to je přesně její případ: zákazník jí pošle pouze rozměry a vlastnosti výrobku, ale k jeho finální podobě pak už musí sama dojít cestou pokusů, omylů a experimentů s materiály. A to vše dokládala k posudku příslušných expertů.
Úředníci to viděli jinak − firma podle nich jen vyrábí na základě výkresů, nic míň, nic víc. A stejný názor měl i Krajský soud v Hradci Králové, kam spor doputoval.
"Podle přesvědčení tohoto soudu nešlo o výzkum a vývoj, ani kdyby to tvrdil celý zástup inženýrů. Jak říkají obyvatelé britských ostrovů, pokud něco vypadá jako kachna, plave jako kachna, kváká jako kachna, tak je to kachna," prohlásil loni soudce Jan Dvořák.
Nejvyšší správní soudci teď ovšem tenhle verdikt zrušili a případ vrátili zpět finančnímu úřadu. Ten se musí jejich rozhodnutím řídit.
"Od začátku jsme říkali, že úřad naši věc posoudil špatně," řekl František Jiras, jednatel Fortellu.
Na to čekaly i další tři firmy z Královéhradecka, které mají stejný problém jako Fortell. Dohromady by měly vracet desítky milionů. Například společnost Formplast, která vyrábí plastové díly pro Škodu Auto, Mercedes a další automobilky. "Jsou to boje na měsíc: začnete s jedním materiálem, skončíte u jiného. Je tam plno slepých cest. Není to tak, že bychom jen vyráběli," řekl majitel firmy Zdeněk Paukert.
Jemu i dalším výrobcům vadí, že finančnímu úřadu snesli stohy papírů, v nichž podíl na vývoji dokazovali. Úředníky to ale buď nezajímalo, nebo se ve vysoce odborných dokumentech nedokázali vyznat.
Finanční úřad se před soudem bránil, že nemůže na každý spor o takový daňový odpočet najímat znalce − protože by to bylo zdlouhavé a nejsou na to peníze. Nejvyšší správní soudci v rozsudku odpověděli, že to opravdu náročné je, ale že firmy zkrátka musí dostat příležitost se obhájit. "Nelze ji neumožnit z důvodu, že posouzení je složité a nákladné," uvedli soudci.
I náměstkyně ministra financí Simona Hornochová uznává, že po tomto rozsudku už odkaz na nedostatek peněz neobstojí.
"V případě potřeby se musí peníze pochopitelně najít," ujistila. Dodala, že ministerstvo se už snaží úředníky vzdělávat a spolupracuje s institucemi, které se na posuzování vývoje specializují.
Odborníci souhlasí, že zmatky kolem odpočitatelnosti nákladů na vývoj firmy zneklidňují. Protože nikde není napsáno, jak velké zdokonalení výrobku musí nastat, aby to úřad později uznal. Podle Luďka Hanáčka, ředitele daňového oddělení společnosti Deloitte, je berou v úvahu i zahraniční investoři kroužící kolem Česka. Protože dlouhodobě mohou ušetřit stamiliony.
Zdroj: Hospodářské Noviny