Vymknul se test Facebooku kontrole? Emoce kvůli neznámé řeči vývojáři mírní

Nebývalou mediální houšť vyvolaly zprávy o údajném rozhodnutí Facebooku ukončit jeden z vlastních experimentů. Společnost ke kroku údajně odhodlala poté, co se ukázalo, že dva programy si začaly navzájem povídat v cizím jazyce, jemuž lidé přestávali rozumět. Podle autorů výzkumu prý ale nešlo o nic mimořádného či varovného. Komunikaci robotických programů prý analyzují.

Dva programy specializované na komunikaci si během dlouhých rozhovorů, které spolu vedly, začaly měnit pravidla angličtiny – zkracovaly jazykové struktury tak, že se komunikace stala pro programátory nesrozumitelnou; stroje si však i nadále rozuměly.

Facebook pak oba programy údajně vypnul; bulvární média sice tvrdí, že z obavy, že nad nimi ztrácí kontrolu, ve skutečnosti proto, že přestaly dělat to, co mají – tedy testovat si komunikaci, kterou jednou budou využívat při rozhovorech se zákazníky. Tito roboti totiž byli naprogramováni proto, aby na e-shopech vyjednávali a smlouvali s klienty. Programy ale velmi rychle přešly na jakousi formu stenografie, tedy zkrácenou formu angličtiny bez mnoha slov, se zkrácenými syntaktickými vazbami. Podívejte se na záznam jejich reálného dialogu:

Záznam z diskuse dvou botů | Zdroj: Independent

 

Nový jazyk robotů

Analytici Facebooku tento experiment opustili – takto komunikující stroje by byly ve skutečném vyjednávání s lidmi k ničemu. Záznam komunikace mezi stroji je však velmi poučný pro jazykovědce, kteří se z něj mohou dozvědět, jaká pravidla pro využití angličtiny umělé inteligence použily.

„Chatboty si zjevně vytvořily něco jako kódovou řeč,“ uvedl pro britský deník Independent výzkumný pracovník z divize výzkumu umělé inteligence Facebooku Dhruv Batra. „Stejně jako když říkám ,pětkrát‘, vykládáte si to tak, že bych chtěl pět kopií nějakého zboží položky. Není to vlastně tak odlišné od způsobu, jakým si lidské komunity vytvářejí zkratky.“

Jak chytrá je umělá inteligence?

Na tuto otázku odpověděl člen Vědecké rady BIC Brno Ing. Jan Šedivý, CSc. z českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky, ČVUT. V rozhovoru, jehož záznam můžete shlédnout zde, se také zaobírá uplatněním umělé inteligence a trendy do budoucna.

Jan Šedivý v pořadu Věda 24 | Facebook Věda 24

 

Autor: kar
Zdroj: čt24