Vodafone Nápad roku 2018: jaké projekty letos zvítězily?

V 11. ročníku soutěže Vodafone Nápadu roku ocenili významní čeští investoři a podnikatelé začínající firmy z Česka a Slovenska, které mají „našlápnuto“ na mezinárodní úspěch. Mezi vítězné projekty se zařadily domácí testy na rakovinu, nový způsob měření kvality vody nebo virtuální realita pro hokejisty.

Do soutěže své nápady, projekty a firmy letos přihlásilo celkem 192 soutěžících, z nichž porotci postupně vybrali 13 finalistů. Absolutním vítězem se stal projekt SenseArena, který s pomocí propracované virtuální simulace rozvíjí dovednosti začínajících i profesionálních hokejistů a dokáže pomoci také s rehabilitací zraněných hráčů. Mezi zákazníky již patří tým Detroit Red Wings a mezi dalšími zájemci jsou například hráči Dallasu. Klíčovou součástí systému je patentovaná hokejka se zpětnou odezvou či detailní analýza herního stylu. Vítězný tým získal finanční odměnu 300 tisíc korun a stejně jako ostatní finalisté má nyní otevřenou cestu k jednání o případné investici v řádu desítek milionů korun.

Celkově druhý se umístil projekt NanoScreen, který vznikl jako spin-off při Univerzitě Pavla Jozefa Šafárika v Košicích. Jde o patentovaný příruční test, který dokáže s minimálními náklady a v řádu minut odhalit kontaminaci vody, a to včetně vzácných a nových forem znečištění. Dlouhodobým cílem zakladatelů je přitom vytvořit globální platformu pro monitorování kvality vody. Třetí příčku vybojovala firma Glycanostics, která vyvíjí dostupné a vysoce přesné testy na rakovinu prostaty a prsu, které jsou určeny jak lékařům, tak domácnostem. Díky novému principu odhalování rakoviny přitom vykazují výrazně nižší chybovost než stávající testy a velmi jednoduše se používají.

Zvláštní ceny pro vybrané společnosti

Zvláštní cenu VISA FinTech Startup roku 2018 vybojoval projekt Yieldigo, který obchodníkům s pomocí matematických algoritmů pomáhá optimalizovat ceny a tím zvyšovat zisky až o 15 procent. Mezi zákazníky již patří řetězce jako Makro nebo Ahold, kterým Yieldigo spravuje ceny u zboží v hodnotě 80 miliard korun a měsíčně tak navyšuje zisky asi o 50 milionů korun. „Automatizace a digitalizace finančního světa změní fungování firem i naše každodenní životy a nabízí ohromné příležitosti. Jsem rád, že můžeme podporovat i české a slovenské firmy, které chtějí být součástí této proměny,“ říká Marcel Gajdoš, ‎Country Manager VISA pro Českou a Slovenskou republiku.

Ocenění Huawei Startup roku 2018 si odnesl projekt BigClown, elektronická stavebnice pro internet věcí určená domácím kutilům. Ti tak mohou sami automatizovat třeba fungování své domácnosti. Cenou Profinit Technologický projekt roku 2018 pak porotci ocenili práci týmu Tomáše Jungwirtha, který díky vlastnímu objevu vyvíjí zcela nový typ počítačové paměti na bázi antiferomagnetů. Jeho vývojové centrum za pomoci evropských grantů a s podporou Akademie věd ČR pracuje na vývoji extra rychlých, odolných a energeticky úsporných pamětí o vysoké kapacitě. Speciální cenu týdeníku Ekonom získal chytrý monitor elektrické energie Eliot.

Za 11 ročníků prošlo soutěží Vodafone Nápad roku už 1630 projektů, kterým jsme nabídli mentoring a zpětnou vazbu, finanční a mediální podporu nebo propojení s partnery a investory. Během posledních let jsme mnohé z nich viděli vyrůst v úspěšné mezinárodní firmy a věříme, že to bylo z části i zásluhou této soutěže. Jsme proto velmi rádi, že jsme letos mohli opět poznat a podpořit další inovativní podnikatele,“ uvedla Markéta Moreno, ředitelka pro značku a komunikaci Vodafonu.

Přehled všech finalistů letošního ročníku Vodafone Nápad roku naleznete na stránkách soutěže.

Šance pro firmy i studenty

Posláním soutěže podnikatelských záměrů Nápad roku je rozvíjet podnikatelské myšlení a aktivity studentů i široké veřejnosti a usnadnit jim počáteční kroky v samostatném podnikání. Je určena jednotlivcům i týmům s podnikavým duchem a dobrými nápady. O úspěchu projektu v soutěži nerozhoduje pouze nápad samotný, ale především jeho proveditelnost, kvalita zpracování a potenciál budoucího růstu. Pravidla soutěže a další informace naleznou zájemci na stránkách napadroku.cz.

Zdroj: smartmania.cz