Vicepremiér Bělobrádek: Vítám chystané projekty popularizace české vědy v České televizi

Veřejnoprávní Česká televize připravuje pro příští rok do vysílání sérii pořadů o české vědě, které budou popularizovat nejen úspěchy v nejrůznějších vědních oborech, ale také slavné i méně známé české vědce. Na středeční tiskové konferenci 16.11. v prostorách Akademie věd projektu vyjádřil podporu také místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek.
 


„Popularizaci vědy považuji za zásadní a jsem rád,  že k tomu Česká televize přistoupila aktivně a zodpovědně. Navíc letošní rok je pro podporu vědy a výzkumu historickým mezníkem, protože se mi ve vládě podařilo prosadit na příští rok pro tuto oblast historicky nejvyšší rozpočet. Hovoříme zde o celkové částce 32,7 miliard korun a za neméně důležitý považuji fakt, že rozpočet na oblast vědy a výzkumu je poprvé připraven ve střednědobém a dlouhodobém výhledu na pět let dopředu, což přispěje k další stabilizaci celého systému," ocenil přístup veřejnoprávní televize místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.

Nová série pořadů zaměřených na českou vědu pokrývá různé, často velmi specifické, obory, sleduje přední osobnosti současnosti i největší historické úspěchy našich badatelů. Zároveň jde o pořady žánrově pestré, od denního zpravodajství přes "docusoapy" a solitérní dokumenty až po večerní zábavní formáty, které osloví různé typy diváckých skupin.

„Význam českých odborníků v mnoha vědních disciplínách překračuje naše hranice, mnozí z nich patří mezi nejuznávanější vědce v celosvětovém kontextu. Povědomí o tom, co dokázali, i o tom, na čem a jak pracují, je však mezi širokou veřejností stále spíše omezené. Přitom vliv jakýchkoli posunů na poli vědy a výzkumu je pro naši společnost zcela zásadní,“ uvedl generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodal: „České televize se proto rozhodla zaměřit na sféru vědy ještě intenzivněji než doposud. V rámci redakce Zpravodajství jsme vedle domácí, zahraniční, ekonomické a kulturní redakce založili i samostatnou redakci vědy a připravili jsme speciální sérii pořadů, od žánru zábavy po dokumenty, které budou mapovat minulost i současnost české vědy.“

Zdroj: vyzkum