Vicepremiér Bělobrádek chce vybudovat samostatný úřad pro vědu

Brno – Financování výzkumu se stalo jedním z hlavních témat jednání České konference rektorů. Na setkání rektorů, které letos hostí Masarykova univerzita, přijel také ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) a vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). S rektory se shodli na tom, že by měl vzniknout samostatný orgán, který by se naplno věnoval problematice rozdělování peněz na výzkum univerzit a vědeckých center. Bělobrádek navrhuje vznik takzvaného Úřadu pro vědu.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek na jednání České konference rektorů

Vicepremiér Pavel Bělobrádek na jednání České konference rektorů
 
Podle Pavla Bělobrádka by v České republice měla vzniknout centrální autorita, která by koordinovala výzkum a rozdělování peněz. Podobně to funguje i v dalších zemích. "Je otázkou, zda to má být centrální orgán nebo ministerstvo jako takové. Jsme dohodnuti s koaličními partnery, že jim dáme návrh variant s tím, jak bychom si to představovali," upřesnil Bělobrádek.

Vznik samostatného úřadu má podporu i mezi vysokými školami. "Drtivá většina rektorů souhlasí s tím, aby byla kolektivní zodpovědnost nahrazena tou individuální člena vlády a jemu podřízenému úřadu. Kolektivní orgány v této sféře nejsou příliš efektivní pro spravování poměrně velkých částek," dodal rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek s tím, že on sám je příznivcem vzniku samostatného ministerstva.

Podle Bělobrádka nová "centrální autorita" zpřehlední rozhodování o vědě, vyřeší současnou roztříštěnost kompetencí a definuje zodpovědnost za konkrétní oblasti a úkoly.

Dostávají univerzity dost peněz na výzkum?
Debaty o financování české vědy a výzkumu vyvolalo nedávné prohlášení Sněmu Rady vysokých škol, že při rozdělování finančních prostředků na příští rok nebyly zřejmě v rozporu se zákonem zohledněny výsledky výzkumu. To Bělobrádek na dnešním jednání s rektory odmítl. "Vždy se hodnotí výkon zpětně. Dvacet procent je z té metodiky z předcházejícího roku, jinak se hodnotí několik let zpátky podle toho, jaký výkon ta jednotlivá vědecká instituce má, takže já v tom nevidím žádný problém," uvedl Bělobrádek.

Bek přesto kritizoval nastavení podmínek. "Když se díváme na to, jakou hodnotu má jeden bod toho hodnocení v různých typech institucí, tak samozřejmě existuje diference mezi vysokými školami a některými jinými příjemci," uvedl Bek s tím, že by měl existovat poměr mezi výkonností univerzit a jejich podílem na celkovém balíku peněz.

(Zdroj: ceskatelevize.cz)