Veletrh vědy

VELETRH VĚDY - VĚDA HROU!
Veletrh vědy je největší akcí svého druhu v České republice. Ať už jste student, vědec, rodič s dítětem či školák, shromáždili jsme pro vás nejvýznamnější hráče na poli vědy a výzkumu pod jednu střechu. Přijďte se podívat a nahlédněte vědě pod pokličku. Slibujeme, že nevaříme jen suchou teorii, ale bude to pořádná jízda!

 

Otevírací doba:
Čt, Pá: 10 – 18 hodin
So: 10 – 16 hodin
 
VSTUP ZDARMA

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY - PRO ŠKOLY:

Je nutné se registrovat?
Ano, ale pouze na rozvrhovaný program. Pokud chcete navštívit promítání v mobilním planetáriu, přednášku, show paleontologie nebo představení Úžasného divadla fyziky, registrace je nutná. Pokud na vás nezbude místo, nezoufejte, v naší hale na vás čeká spousta programu a zajímavostí na výstavních stáncích. Pro návštěvu stánků není registrace nutná. Rozvrh programu v sálech naleznete níže.
 
Jak se můžeme registrovat?
Pošlete email na jiraskova@ssc.cas.cz s následujícím obsahem: jméno školy, kontaktní osoba a telefon, počet žáků, den návštěvy a preferovaný čas. Rezervace míst je závislá na volné kapacitě, nezaručujeme, že vyhovíme všem. Pokud se na vás nedostane, nezoufejte, na veletrhu je k vidění spousta věcí i bez registrace.
 
Můžeme přijet i bez registrace?
Ano, rádi vás uvítáme v naší výstavní hale, kde si budete moci prohlédnout stánky s interaktivními exponáty, pokusy, popovídat si s vědci i se studenty, dáte si drink na molekulárním baru nebo s Kriminalistickým ústavem Praha vypátráte vraha.
 
Kolik stojí vstupné?
Vstupné na veletrh je po celou dobu zdarma, a to na všechny aktivity.
 
 
NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY - PRO VEŘEJNOST:

 

Je nutné se registrovat?
Nikoli. Registrace jsou určeny především pro školy a pro velké skupiny. Přijďte do areálu kdykoli. Doporučujeme odpolední hodiny a sobotu, kdy v areálu nebudou školní skupiny a program bude volnější.

MAPA VÝSTAVNÍHO PROSTORU

PROGRAM V SÁLECH

Těšíme se na vás 🙂

KOHO UVIDÍTE

TECHMANIA SCIENCE CENTER, VIDA! SCIENCE CENTRUM BRNO
Na 1700 m2 výstavní plochy rozmístíme desítky stánků, na kterých vám naši partneři ukážou vědu trochu jinak. Nejzkušenější jsou v tom určitě nadšenci ze science center, kteří denně předvádějí svým návštěvníkům, že věci a činnosti schované pod slovo „věda“ jsou vlastně jen prachobyčejné maskované dobrodružství! Tito nadšenci pro vás přivezli své exponáty do Prahy, a to až z Brna a z Plzně. Hledáte tip na výlet? J
 
AKADEMIE VĚD ČR
Zní to trochu záhadně. Takové české Bradavice. Co je vůbec zač ta tajemná instituce, kde jsou kouzla na denním pořádku? Kouzla, která se dají vědecky vysvětlit a ke kterým nejsou potřeba hůlky, ale spíš pipety? Přijďte se podívat na její stánky. Jednotlivé ústavy, jejichž jména zní jako zaklínadla, představí to nejzajímavější, co na svých pracovištích vybádaly. A vy uvidíte vědce na vlastní oči. Třeba jsou to opravdu kouzelníci…
 
KRIMINALISTICKÝ ÚSTAV PRAHA
Tady veškerá legrace končí. Byl spáchán zločin. V lesíku kousek od hostivařské přehrady bylo nalezeno tělo. Profesionálové z Kriminalistického ústavu pro vás scénu zmapovali, nafotili a tělo převezli přímo na svůj stánek na veletrhu. Vy budete mít možnost odhalit, co se na místě událo a kdo je vrah. Že máte postupy nakoukané jenom z kriminálek? Na ty radši zapomeňte. Tohle je sice taky jenom jako, ale vyšetřovací metody budou přesně podle skutečnosti.
 
CERN, ESO & SCIENCE PROJECTS
Věda je světová! Proto se ani my nezavíráme do své krabičky s nápisem Česká republika. Rozhodili jsme mezinárodní sítě a ulovili pro vás výstavní kousky: Můžete se těšit na odborníky z evropské organizace CERN, výstavu z CERNu nebo interaktivní exponáty i pro školáky. Na stáncích budeme mít i jedno opravdové ESO – European South Observatory. Když má někdo v poušti Atacama v Chile tři světové observatoře, je to vážně ESO. A my ho proto máme na veletrhu moc rádi J
 
MOBILNÍ PLANETÁRIUM
Suchá louže. Veselá tragédie. Neznámá celebrita. Mobilní planetárium. Ne, to poslední není nesmysl. Naopak, smysly si docela užijí a smysl by vám měla dávat i 3D show O původu života nebo promítání pro nejmenší: Astronomie pro děti od 6 let, Jak Měsíc putoval ke Slunci na návštěvu nebo Dvě malá sklíčka.
 
VŠCHT & ČVUT, ZÁZRAČNÝ KAMPUS Z DEJVIC
Myslíte si, že studium přírodních věd či techniky je hrozná dřina? Je. Ale je to taky legrace a při studiu můžete narazit na spoustu zajímavých věcí. Kapalný dusík, suchý led nebo robotická ruka budou teprve začátek.
 
PŘÍRODOVĚDCI.CZ
Když jde o vědce, rozhodně nejde opomenout přírodovědce, a už vůbec ne Přírodovědce.cz. Jejich stánky nepůjde opomenout ani na Veletrhu vědy: pozvou vás k molekulárnímu baru, ukážou, jak vypadá luminiscence nebo si na jejich stánku můžete izolovat vlastní DNA a odnést si ji domů. Bude to suverénně nejlepší suvenýr ve vaší domácí sbírce.
 
WORKSHOP LÉTÁNÍ S DRONY, ASTRONOMICKÝ DALEKOHLED
Jestli se neradi jen díváte, ale chcete si všechno sami vyzkoušet, jste na Veletrhu vědy správně. Co třeba zkusit si létat? Ve vstupní hale na vás čeká workshop, kde se stanete pilotem dronu. Určitě jste už taky viděli na obrázku astronomický dalekohled. Teď si jej můžete prohlédnout naživo. Což takhle podívat se na svět jinou, astronomickou optikou?
 
ÚŽASNÉ DIVADLO FYZIKY, 3D PALEONTOLOGIE

Už jste někdy viděli naživo dinosaura? Teď máte příležitost. Můžete se s nimi setkat v jednom ze sálů Veletrhu vědy, který jsme vyhradili nové show 3D paleontologie. Ve vedlejším sále se pak podívejte na některé z představení Úžasného divadla fyziky, vyzkoušejte si projít laserovou sítí jako Tom Cruise v Mission Impossible nebo si prohlédněte interaktivní exponáty ze zahraniční. Samozřejmě nebudou chybět ani přednášky od osobností české i světové vědy.

 

OTEVŘENÁ VĚDA: STUDENTSKÁ VĚDECKÁ SOUTĚŽ

V rámci Veletrhu vědy bude po celé tři dny probíhat soutěž studentských prezentací. Studenti středních i vysokých škol, kteří absolvovali stáž Otevřené vědy na pracovištích Akademie věd ČR i univerzit, budou pomocí vědeckého posteru prezentovat své výsledky. Odborná porota zhodnotí jejich výkony a ti nejlepší budou mít možnost zúčastnit se mezinárodní studentské vědecké soutěže. Přijďte se i vy podívat, co vyzkoumali. A určitě se nebojte na cokoli zeptat.
 

PARTNEŘI A ÚČASTNÍCI VELETRHU VĚDY 2015

Ústavy Akademie věd České republiky:
Astronomický ústav, v. v. i.; Biologické centrum v Českých Budějovicích, v. v. i.; Botanický ústav, v. v. i.; Centrum Algatech, Fyzikální ústav, v. v. i.; Fyziologický ústav, v. v. i.; Mikrobiologický ústav, v. v. i.; Ústav analytické chemie, v. v. i.; Ústav biologie obratlovců, v. v. i.; Ústav experimentální botaniky, v. v. i.; Ústav experimentální medicíny, v. v. i.; Ústav fotoniky a elektroniky, v. v. i.; Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského, v. v. i.; Ústav geoniky, v. v. i.; Ústav chemických procesů, v. v. i.; Ústav organické chemie a biochemie, v. v. i.; Ústav termomechaniky, v. v. i.; Ústav živočišné fyziologie a genetiky, v. v. i.
 
Vystavovatelé a partneři Veletrhu vědy:
Přírodovědci.cz - Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, Kriminalistický ústav Praha, Mobilní planetárium Praha, VIDA! science centrum Brno, Techmania Science Center, Národní technické muzeum, Vysoká škola chemicko-technologická, České vysoké učení technické, Katedra matematiky, fyziky a technické výchovy Západočeské univerzity v Plzni, European Southern Observatory - Evropská jižní observatoř, CERN, Science Projects.org, Imaginary - Open mathematics, Úžasné divadlo fyziky, Dům zahraniční spolupráce - Projekt Scientix, Masarykova univerzita v Brně, Univerzita Palackého v Olomouci, Planetárium Ostrava, Západočeská univerzita v Plzni, Mendelova univerzita v Brně, Vysoké učení technické v Brně, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Univerzita Karlova v Praze, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a další.
 

JAK SE K NÁM DOSTANETE

Adresa:
PVA EXPO PRAHA
Beranových 667
Praha 9 - Letňany
199 00
 
Doprava:
Metrem C do stanice Letňany + pěšky 3 min
Linkami autobusu 110, 140, 158, 195, 201, 269, 295 do stanice Výstaviště Letňany.
Možnost PARKOVÁNÍ V MÍSTĚ ZDARMA
 
 
Otevírací doba:
Čt, Pá: 10 – 18 hodin
So: 10 – 16 hodin
VSTUP ZDARMA

 

KONTAKT

Veletrh vědy pořádá projekt Otevřená věda

 

Otevřená věda

 

Kontaktní osoba:
Petra Jirásková
tel.: +420 221 403 853
mob. +420 733 690 638
Veletrh vědy 2015