Vedení Akademie věd jednalo s Andrejem Babišem v Dolních Břežanech

Premiér Andrej Babiš navštívil 20. srpna světově unikátní laserové pracoviště ELI Beamlines v Dolních Břežanech, které je výzkumným centrem Fyzikálního ústavu AV ČR. Provázelo ho tam kompletní vedení Akademie věd: předsedkyně Eva Zažímalová i místopředsedové Jan Řídký, Zdeněk Havlas a Pavel Baran. Premiér s nimi diskutoval o dalším provozu infrastruktury. Zajímal se především o dlouhodobou udržitelnost a přínos ELI Beamlines v rámci mezinárodní vědecké komunity.

Foto: Jan Martinek, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR

Po uvítání v atriu budovy proběhla krátká prezentace centra, kterou přednesl manažer ELI Beamlinse Roman Hvězda. „ELI je prvním ESFRI projektem, který je realizován v nových členských zemích Evropské unie,“ informoval Roman Hvězda. Ze tří stovek pracovníků ELI je 52 vědců ze zemí EU, 43 mimo EU.

Na návštěvnické galerii pak šéf oddělení experimentálních programů ELI Georg Korn představil předsedovi vlády experimentální a aplikační možnosti superlaseru. Andrej Babiš se ptal na využití nových zobrazovacích technik v humánní medicíně, ale i na nové možnosti diagnostiky poruch staveb a mostních konstrukcí. „Vesmír je daleko, ale to, co mne skutečně zajímá, je lidské zdraví, kvalita vody a potravin,“ s nadsázkou komentoval premiér aplikační možnosti unikátního laserového centra.

Příslib diplomatické podpory

Následná diskuse se zaměřila na budoucí plány centra a zejména jeho finanční udržitelnost.  Premiér přislíbil i určitou diplomatickou podporu při vytváření ERICa, což je konsorcium zemí, které se budou podílet na budoucím financování centra a využívání jeho výzkumných kapacit.

ELI Beamlines má ambice stát se nejmodernějším výzkumným centrem na světě. V současné době je vybavováno špičkovými technologiemi: v červenci slavnostně spustilo petawattový laserový systém L3-HAPLS a během září se očekává příjezd 10 petawattového nejvýkonnějšího laseru na světě. ELI Beamlines je jedním ze tří pilířů (společně s centry realizovanými v Maďarsku a Rumunsku) celoevropské výzkumné infrastruktury.

Do ELI Beamlines přijela i ministryně financí Alena Schillerová

Významné návštěvy v unikátním laserovém centru v Dolních Břežanech pokračují. Tři dny po premiérovi Andrejovi Babišovi se tam vypravila i ministryně financí Alena Schillerová.

Do Břežan přijela také předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová, aby s ministryní neformálně probrala financování centra a aktuální rozpočtové otázky. Evu Zažímalovou v ELI Beamlines provázeli místopředsedové Jan Řídký a Zdeněk Havlas a člen Akademické rady Martin Bilej.

Ministryni Schillerovou uvítali ředitel Fyzikálního ústavu Michael Prouza a manažer ELI Beamlines Roman Hvězda. Seznámili ji s vědeckým posláním výzkumného centra, s jeho současným stavem, plány do budoucna i jeho mezinárodní rolí, kterou má v rámci celosvětové vědecké komunity. Po prezentaci se konala prohlídka návštěvnické galerie a experimentálního patra a na závěr došlo k neformální diskuzi o rozpočtu ELI, přičemž se probíralo i financování české vědy a veřejných vědeckých institucí v širším měřítku.

Zdroj: AV ČR