Významná inovace v oboru nositelné elektroniky umožní i vznik nového typu polykatelných čidel.
Inženýři z MIT a Technické univerzity v Madridu (TUM) vyvinuli účinný a levný způsob, jak převádět běžný signál Wi-Fi na elektrický proud. O další krůček se tak přiblížili cíli vyvinout nositelnou elektroniku, která by nevyžadovala pevné spojení se zdrojem energie, nebo polykatelná bezbateriová čidla. „Rozhodně byste nechtěli mít v těle nějaké bateriové obvody,“ vysvětluje Jesús Grajal z TUM.
Zařízení vychází z principu známé usměrňovací antény, která převádí elektromagnetickou energii na stejnosměrný proud. Tuto technologii v současnosti využívají RFID čipy či další běžně používané bezkontaktní prvky – třeba platební karty. Američané ji ve spolupráci se Španěly dokázali upravit a zdokonalit tak, že mnohem efektivněji převádí střídavý proud na proud stejnosměrný. Při tomto procesu vzniká výkon kolem čtyřiceti mikrowattů.
Zlepšení výkonu, a hlavně pak pružnosti zařízení inženýři dosáhli použitím disulfidu molybdenu, kterým nahradili doposud používané pevné usměrňovací antény z křemíku či arzenidu gallia. Anténa, která pracuje na principu rychlé, takzvané Schottkyho diody, nově dokáže – na rozdíl od doposud využívaných variant –převádět na elektrický proud kmitočty z gigahertzového spektra signálu Wi-Fi.
Díky relativně nízké výrobní ceně disulfidu molybdenu bude podle inženýrů možné v budoucnu „obalit“ takovými anténami třeba celé mosty nebo domy. Vzniklou energii pak půjde využít k napájení chytrých obvodů a čidel, nebo dokonce chytrých elektronických zařízení. Tým se nyní snaží svůj vynález převést do větších rozměrů. Detaily zařízení byly prezentovány v časopisu Nature.
Autor: Marek Schwarzmann
Zdroj: e15.cz