Vědci včera v Litoměřicích začali spouštět měřicí sondu - seizmometr do vrtu s cílovou hloubkou 1,5 kilometru. Sonda bude měřit otřesy v podzemí, badatelé chtějí prozkoumat možnosti využití zemského tepla, v budoucnu snad i vytápění města. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí města Michaela Bubeníčková. Podle ní jde ve střední Evropě o ojedinělou akci.
Centrum na výzkum geotermální energie (RINGEN) se v Litoměřicích otevřelo loni v červnu. Stavba v areálu bývalých Jiříkových kasáren stála 43 milionů korun, celý projekt výzkumného centra je za 132 milionů korun. Náklady hradí Evropská unie a české ministerstvo školství. Na projektu spolupracují Univerzita Karlova, Akademie věd ČR a další výzkumníci a vědci.
Spuštění sondy předcházely čtyřdenní přípravy. Vědci vháněli do vrtu vodu, aby ověřili reakci hornin v zemi na rostoucí tlak a objem vody. "Pronikání vody do horninových formací v okolí vrtu jsme měřili pomocí optického kabelu, teplotní rozdíly nám následně ukázaly, kudy se voda šíří," popsal Tomáš Fischer, ředitel vědeckého střediska RINGEN.
Toto měření je jednou z metod, kterou odborníci ověřovali. Po úplném spuštění sondy představí naměřené údaje na únorové mezinárodní vědecké radě v Litoměřicích.
Vědecké středisko se chce pokusit získat dotaci 90 milionů korun na vyhloubení druhého vrtu. "Na základě dosavadních výsledků výzkumu umístíme druhý vrt do optimální vzdálenosti od současného vrtu, zatím předpokládáme vzdálenost 100 metrů," uvedl manažer projektu Antonín Tym. Oba vrty badatelé propojí, měl by vzniknout experimentální výměník tepla.
Litoměřice jsou jediným městem v republice s povolením učinit zvláštní zásah do zemské kůry. Díky vědeckému středisku se mají stát centrem výzkumu geotermální energie v Evropě.
Zdroj: ČTK