Vědci poprvé v historii posílili lidskou paměť pomocí mozkového implantátu

Dong Song z University of Southern California (USC) poprvé použil mozkový implantát k posílení lidské paměti. Jeho výtvor by mohl v budoucnu pomáhat například pacientům s Alzheimerovou chorobou.

Tzv. „paměťová protéza“ byla testována na 20 lidech, kteří měli implantované mozkové elektrody pro léčbu epilepsie. Zatímco inkriminovaní dobrovolníci podstupovali různé testy určené ke stimulaci krátkodobé či pracovní paměti, Songovo zařízení shromažďovalo údaje o jejich mozkové aktivitě.

Vědci následně určili vzorec spojený s optimální pamětí a během pozdějších testů podle něj stimulovali mozek elektrodami „protézy“. Tato stimulace zlepšila krátkodobou paměť o cca 15 % a pracovní paměť o cca 25 %. Pokud ale byla prováděná náhodně (a nikoliv na základě zmíněného vzorce), došlo ke zhoršení.

„Píšeme neurální kód, abychom vylepšili paměťovou funkci. To se nikdy dřív nestalo,“ uvedl Song v rozhovoru pro New Scientist.

V USA se Alzheimer stává čím dál tím větším problémem. A to i ekonomickým – v roce 2016 celkové náklady na zdravotní a dlouhodobou péči pro Američany, kteří touto nemocí trpí, dosáhly částky 236 miliard dolarů.

Výše popsaný implantát samozřejmě bude muset projít ještě mnoha zkouškami, ale zatím vše nasvědčuje tomu, že by tuto neradostnou situaci mohl změnit.

Zdroj: VTM