Mléčná dráha na hlavní třídě súdánského Chartúmu, sumec na stromě, různé barevné variace jedné ovarioly termití královny nebo také farmář a „jeho“ sýček. Nejen tyto, ale i další, mnohdy netradiční motivy z vědeckého prostředí zaujaly v šestém ročníku soutěže Věda fotogenická. Vítězné snímky se představily 10. října 2019 na vernisáži v Americkém centru v Praze za účasti předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové. Letos se o přízeň poroty ucházelo rekordních 350 snímků.
První místo v hlavní kategorii získal snímek Martina Šálka z Ústavu biologie obratlovců AV ČR Farmář Jarda a sýček. Ten upozorňuje na špatnou situaci kdysi jedné z nejhojnějších sov, která balancuje na hranici přežití. V současnosti u nás totiž hnízdí posledních 100 párů. „Život sýčků je spjat s lidskými sídly a zemědělským hospodařením. Proto i jejich ochrana vyžaduje spolupráci s farmáři či majiteli pozemků, kde sýčci hnízdí. Fotografie je také součástí kalendáře, který vzdává hold všem, kteří se sýčky žijí a komu není jejich osud lhostejný,“ vysvětluje autor.
„Jsem ráda, že se Věda fotogenická etablovala a že se dále rozvíjí a setkává s narůstajícím zájmem našich vědců. Fotografie jsme v minulosti zapůjčili například na výstavy v Ostravě, Třinci a českou vědu reprezentovaly i na Slovensku, v Chorvatsku, či dokonce na Tchaj-wanu,“ uvedla během ceremoniálu Eva Zažímalová. Stejně tak se za novými návštěvníky vydají i letošní snímky.
Vernisáž letošního ročníku, jakož i výstava, kterou mohou zájemci navštívit do 29. října 2019, se letos poprvé konala v prostorách Amerického centra na Malé Straně v Praze. Jak uvedl ředitel Amerického centra Vít Nejedlo, spolupráce obou institucí dává smysl: „V našich prostorách pořádáme fotografické výstavy a podporujeme neformální vzdělávání – uspořádali jsme například letní tábor pro děti do 15 let se zaměřením na programování. Pevně věřím, že si k nám najdete cestu i mimo tuto výstavu.“
Oceněné fotografie k náhledu zde.
Zdroj: AV ČR