V Česku se na speciální tiskárně vyrábějí respirátory s nejvyšším stupněm ochrany

Ochranné respirační polomasky model RP95-3D s nejvyšším stupněm ochrany vyrábí od minulého týdne na speciální tiskárně závod Siemens Elektromotory v Mohelnici na Šumpersku. Umožnila to spolupráce firmy s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) při Českém vysokém učení technickém (ČVUT).

Všechny polomasky, které touto cestou vzniknou, předává ministerstvo zdravotnictví lékařům, sestrám a dalším zdravotníkům, kteří s koronavirovou pandemií bojují v první linii.

Výrobu koordinuje a respirátory kompletuje společnost 3Dees Industries. „Kromě ní, nás a Siemensu tyto respirátory vyrábějí také univerzity, v Plzni, Ostravě, Liberci, Škoda Auto a firma 3D Tech, tedy všichni, co v České republice mají tiskárnu pracující s technologií Multi Jet Fusion,“ řekla Právu mluvčí ČVUT Eva Doležalová.

V tiskárně s touto technologií můžeme tisknout velké objemy v krátkém čase s vysokou kvalitou. Spojuje se v ní plastový prášek se speciálními pojivy, výsledný produkt je následně vytvrzen vysokoenergetickým infračerveným zářením,“ vysvětlil Michal Průša, který 3D tisk v mohelnickém závodě zaštiťuje. V běžném provozu, jak dodal, tato technologická novinka nachází své uplatnění zejména v nástrojárně.

Nyní místo toho vytiskne až 42 kusů respirátorů nebo několik stovek drobných dílů do respiračních polomasek denně. „K respirátorům, které u nás vytiskneme, je potřeba doplnit další komponenty jako silikonové těsnění, upevnění přes hlavu, silikonovou membránu od firmy 3D Tech a hlavní filtr dodávaný Sigmou Lutín,“ podotkl Průša.

Polomasky lze používat neomezeně, filtry vydrží v závislosti na okolním prostředí a individuální zátěži až několik dní. Odborníci z CIIRC při ČVUT, kteří respirátor RP95-3D vyvinuli, jej ve formě volné licence poskytli k celosvětovému využití. Společnost Siemens Česká republika tisková data nabídla všem svým organizacím na světě.

Zdroj: novinky.cz
Foto: ČVUT