V 92 letech zemřel astronom Václav Bumba. Zabýval se studiem Slunce a magnetických polí

Ve věku 92 let zemřel v sobotu astronom Václav Bumba, který se zasloužil o rozvoj české sluneční fyziky a celého Astronomického ústavu Akademie věd. V letech 1975 až 1990 byl jeho ředitelem. O úmrtí v úterý informoval jeho syn Vítězslav.

Domažlický rodák se během své vědecké kariéry zabýval studiem vývoje slunečních magnetických polí, aktivních oblastí na Slunci a slunečních skvrn a vybudoval první sluneční magnetograf v astronomickém středisku ve středočeském Ondřejově.

„Doktor Bumba strávil na ondřejovské hvězdárně 69 let svého života. A byla to léta plodná, jejichž výsledky máme stále před očima. Čest jeho památce," reagoval na úmrtí mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

Bumba vystudoval astronomii na Karlově univerzitě v Praze a v prosinci 1948 nastoupil na ondřejovskou hvězdárnu. V roce 1955 odjel na Krymskou astrofyzikální observatoř, kde se tři roky jako doktorand zabýval sluneční spektroskopií. V roce 1964 byl na ročním pobytu na hvězdárnách Mt. Wilson a Palomar v kalifornské Pasadeně, kde se spolupodílel na sestavení první synoptické mapy slunečního magnetického pole.

V sedmdesátých a osmdesátých letech vedl sluneční oddělení a 15 let byl ředitelem Astronomického ústavu. „Během této doby byly postaveny horizontální sluneční spektrografy, desetimetrový radioteleskop, nová kopule 60 cm dalekohledu a také velká budova kosmické laboratoře," vypočítává Suchan.

Bumba se podle něj také staral o mladé vědecké pracovníky a využíval svých vědeckých kontaktů k jejich prosazení na mezinárodní úrovni.

Bumba zastával i důležité funkce v Mezinárodní astronomické unii a byl v redakční radě časopisu Solar Physics. Je autorem a spoluautorem více než 380 vědeckých prací.

Poslední rozloučení s Václavem Bumbou se bude konat v pátek 19. ledna ve 13:20 v malé obřadní síni krematoria v Praze Strašnicích.

Zdroj: irozhlas