Systém Basil – naděje na samostatnost v domácnosti pro nesoběstačné lidi

Aktivní mozek a nesloužící tělo, taková je realita života některých postižených nebo dlouhodobě nemocných lidí. V současné době ale už nemusí být jejich jedinou pomocí lidská asistentka. Díky systému BASIL? který dokáže propojit mozek s počítačem, by mohli být schopní například dát příkaz k otevření dveří enbo rozsvícení světel. Tento systém se podařilo běhm tříletého projektu zaměřeného na elektrickou aktivitu mozku. vyvinout vědcům ze Západočeské univerzity v Plzni.

Projekt probíhal jako spolupráce univerzity s německými firmami Strategische Partnerschaft Sensorik a Sensorik-Bayern. "Smyslem je pomoci lidem, kterým sice nefunguje tělo, ale jejich mozek pracuje stále dobře. Většinou leží, nemohou mluvit, hýbat se, a mozek je tak jejich jediným komunikačním nástrojem," řekl Mouček.

Součástí prototypu BASIL, založeného na snímání mozkových vln, je čepice s elektrodami, kterou má člověk na hlavě. Velmi důležité je zobrazování symbolů, které reprezentují potřeby či přání člověka - dveře, světlo, jídlo nebo záchranný kruh. Potřebuje-li třeba člověk rozsvítit světlo, vybere si obrázek lampy a soustředí se na něj a elektrody snímají aktivitu mozku. "Při soustředění se na nějaký symbol jím protéká elektrický proud trochu jinak, než pokud jej tento symbol nezajímá, a my na povrchu hlavy měříme odpovídající změnu napětí," řekl Mouček.

Němci dodali hardwarové vybavení, například zesilovač signálu mozkové aktivity. Vědci vytvářejí scénáře, jak budou lidé s počítačem komunikovat, a algoritmy a postupy k rozpoznání toho, co si člověk přeje. Elektrody jsou pevnou součástí nebo je přikládají samostatně, aby byl zachycený signál co nejlepší. "Fungují i bez vodivého gelu. Testujeme je z pohledu vodivosti i pohodlí," uvedl Mouček. BASIL zkoušeli už i s lékaři a pacienty Fakultní nemocnice v Plzni a Nemocnice Ostrov.

Podle vedoucího výzkumníků Lukáše Vařeky je ovládání počítače myšlenkami pro lidi většinou snadné. "Je poměrně intuitivní, jen jim musíme vysvětlit, co je čeká, a ujistit je, že kontakt s tupou jehlou, která se používá pro aplikaci vodivého gelu, nebolí," řekl. Při testech se ukazuje, že mozek musí být bdělý, pozorný a pacienti nesmějí být utlumeni léky. Součástí testů je také zjišťování, kolik elektrod je zapotřebí na hlavě mít, aby systém dobře fungoval. "Snažíme se, aby elektrody byly alespoň čtyři a abychom je rozmístili ideálně," řekl.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Ilustrační foto: pixabay.com