Syková vystoupila z Učené společnosti

Až do loňského podzimu jí byly plné noviny, rádio i televize. Senátorka Eva Syková (za ČSSD) psala články o nadějné léčbě i vědní politice, pořádala semináře a poskytovala rozhovory ve „svém“Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR, kde za ní visely diplomy a ocenění.

Byla nejen političkou, vědkyní a pedagožkou, ale i 1. místopředsedkyní vládní vědecké rady, poradkyní premiéra pro výzkum a ředitelkou ústavu v Praze-Krči.

To vše se změnilo po loňském listopadu a letošním červnu, kdy pořad Reportéři ČT zveřejnil dva příspěvky s názvem Obchod s nadějí. Novináři poukázali na případy „experimentální léčby“nemoci ALS, přičemž sami pacienti platili za kultivaci buněk.

Akademie věd i Univerzita Karlova, na jejíž 2. lékařské fakultě má dvaasedmdesátiletá Syková do konce letošního roku malý úvazek, sestavily své etické panely. Resumé? Výzkum porušil vědeckou etiku, shodly se obě instituce.

„Vedl mne soucit a touha uvést nadějnou léčebnou metodu do klinické praxe a tím pomoci všem ALS pacientům. Neměla jsem z toho žádný hmotný prospěch,“hájila se vědkyně v MF DNES, v jednom z posledních interview.
Místo vyloučení rezignace
Jak LN v červnu uvedly, Učená společnost ČR – sbor jen pár desítek výjimečných akademiků – se rozhodl hlasovat o vyloučení Sy- kové ze svých řad. Proto bylo na minulé úterý svoláno mimořádné shromáždění. „Dne 18. října jsme nechali paní profesorku, aby se vyjádřila a zodpověděla dotazy členů. Mimořádné valné shromáždění bylo určeno na listopad, ale (v neděli) přišla její rezig- nace, kterou jsem přijal,“sdělil LN Zdeněk Havlas, špičkový chemik a nyní předseda Učené společnosti.

Kvůli zjištění důvodů a pohnutek se LN včera pokoušely senátorku Sykovou kontaktovat e-mailem, mobilem i přes senátního asi- stenta, ale momentálně pobývá v zahraničí. Od eskalace celé aféry a údajné „mediální kampaně“s novináři takřka nekomunikuje.

O rezignaci na členství požádala v létě Sykovou též Česká lékařská akademie. „My jsme zatím neobdrželi žádnou odpověď na svoji žádost o rezignaci na členství, takže stále na tuto odpověď čekáme. Pakliže nepřijde, budeme postupovat podle stanov,“uvedl předseda rady ČLA profesor Richard Rokyta. K vyloučení je tak nutné schválení valnou hromadou.

Audit ústavu je skoro hotov
Mezitím Sykovou v čele vládní vědecké rady, k jejímuž opuštění ji vyzval přímo premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), nahradil profesor Petr Dvořák z Masarykovy univerzity. A ředitelkou Ústavu experimentální medicíny AV, kam začátkem června poslal finanční kontrolu předseda Akademie věd, se stala Miroslava Anděrová.

Podle informací LN je očekávaný audit takřka hotov; čeká jen na připomínky profesorky Sykové.
„Ano, minulý týden jsem se seznámila s jeho předběžnými výsledky,“řekla LN nová ředitelka Anděrová. Audit bude následně předložen předsedovi Jiřímu Drahošovi a na něm bude, zda s výsledky seznámí i veřejnost.
Novinkou je změna v kritizovaném majetkovém podílu akademického ústavu ve společnosti Bioinova, jež se zabývá „vývojem léčivých přípravků na bázi kmenových buněk“, jak uvádí web.

K 5. říjnu přestal být Ústav experimentální medicíny podílníkem ve firmě Bioinova; zbavil se svého 42,71 procentního podílu, jak vyplývá z obchodního rejstříku. Dle nové ředitelky bude lepší spolupracovat na základě smluv.

Eva Syková, jež se pyšnila stovkami studií, za což dostala od Miloše Zemana medaili Za zásluhy, pozvolna opouští svět vědy. Senátorkou bude do podzimu 2018.

Profesorka a senátorka Eva Syková, kdysi mocná persona české vědy, se pozvolna vytrácí z vědeckého prostředí. Aféra kolem kmenových buněk, s níž přišla Česká televize, má řadu dozvuků.

Zdroj: Lidové noviny 26. 10. 2016 MARTIN RYCHLÍK