Svět částicové fyziky letos zamíří do Prahy

Největší událost světa částicové fyziky, konference ICHEP (International Conference on High Energy Physics), která se koná jednou za dva roky, poprvé v historii zavítá v roce 2020 do Prahy.

Mezinárodní konference ICHEP bude probíhat od 30. července do 5. srpna 2020 v Kongresovém paláci Praha. Spolu s Fakultou jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT ji spolupořádají všechna přední česká pracoviště zabývající se částicovou fyzikou: Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, Fyzikální ústav Akademie věd ČR, Ústav jaderné fyziky Akademie věd ČR, Univerzita Palackého v Olomouci, Západočeská univerzita v Plzni, a navíc Mezinárodní unie čisté a aplikované fyziky (IUPAP).

V roce 2020 oslaví FJFI 65. výročí. Vznikla totiž v roce 1955 jako důležitá součást českého jaderného programu. Dnes se kromě jaderných věd věnuje výzkumu a výuce také v oblasti kvantových technologií či laserů, studenti mohou na fakultě pracovat s plasmatem i nanotechnologiemi. K dispozici jsou jim špičkové laboratoře, kde se vyvíjejí nové lékařské metody využitelné například pro léčbu rakoviny, testují se zde materiály pro letecký průmysl. Důraz klade i na matematické inženýrství a informatiku.

Fakulta také koordinuje CAAS, což je s rozpočtem přesahujícím 560 milionů korun a zapojením sedmi různých subjektů jeden z největších projektů financovaných prostřednictvím Evropských fondů v rámci ČVUT. Podílí se na něm mimo jiné i velká část vědeckých kapacit FJFI a CAAS se podílí i na financování konference ICHEP.

Pro fakultu je významné také 30. výročí od zprovoznění jaderného reaktoru VR-1 Vrabec, který je umístěn v pražské Troji. Slouží zejména k výukové činnosti, a to nejen pro studenty FJFI a ČVUT. Učí se na něm také například pracovníci jaderných elektráren, a dokonce zde byla i posádka jaderné ponorky. Kromě toho se na reaktoru provádí i vědecké experimenty, například pomohl se zkoumáním obsahu látek v tradiční tibetské medicíně. Postupně se připravuje budování druhého štěpného reaktoru VR-2. Kromě toho provozuje fakulta od roku 2007 také fúzní jaderný reaktor – tokamak Golem. A takové vybavení má už jen velmi málo univerzit na světě. Přestože je přitom Golem nejstarším stále fungujícím tokamakem (jeho rodný list sahá do roku 1957), je už několik let připojen k internetu a takzvaný zážeh na něm mohou provádět studenti prakticky z celého světa.

Zdroj: ČVUT
Úvodní foto: ICHEP