Studentka vyvinula aplikaci, která ušetří za elektřinu

Až pětinu nákladů spojených se spotřebou stále se zdražující elektrické energie by mohli v budoucnu ušetřit uživatelé nové aplikace pro mobilní telefony, kterou při svém studiu na Vysokém učení technickém (VUT) v Brně vyvinula její ruská studentka Valeria Maksimovičová.

Aplikace bude jednoduchou formou nepřetržitě hlídat spotřebu elektřiny, bude radit, jak ušetřit, a umožní uživatelům i to, aby mezi sebou hráli, kdo z nich je ve spotřebě elektřiny efektivnější. Ke stažení bude patrně již za rok, pravděpodobně navíc zdarma.

„Aplikace se jmenuje Energram a ukazuje spotřebiteli v procentech jeho energetickou účinnost. Vyhodnocuje míru spotřeby i její efektivitu. Je schopna upozornit na to, že uživatel to daného dne se spotřebou energie již přehnal, nebo naopak kolik ušetřil,“ řekla Právu studentka.

Se svým projektem před časem vyhrála prestižní mezinárodní soutěž The Energy Transition Business Camp, v níž se sešly nápady z oblasti energetiky z celého světa.

Mladá Ruska je přesvědčená o tom, že o ochraně životního prostředí a přírodních zdrojů všichni spíše mluví, místo aby v této věci dělali jasné a především efektivní kroky. Právě to ji vedlo k vytvoření Energramu.

Nutnost přejít na chytré měřiče od roku 2020

Projekt je postavený na tom, že od roku 2020 musejí podle nařízení Evropské unie přejít všechny domácnosti na takzvané chytré měřiče, které umožní sdílení dat. Jinými slovy, již nebude nutné údaje z elektroměrů odečítat, jak to nyní dělají energetici, ale data budou stahovat přes wi-fi. Právě toho lze podle studentky využít.

Její aplikace si bude jednoduše a pravidelně stahovat data o spotřebě z domácích elektroměrů. Data srovná, uspořádá do grafů, upozorní na úspory i zbytečné plýtvání. V podstatě tak přesně vyhodnotí chování spotřebitelů. Bude radit i s tím, jak dosáhnout dalších úspor, na čemž vydělá uživatel. Zároveň šetrnějším přístupem přispěje k ochraně přírodních zdrojů.

Energram poradí například s nákupem úsporných žárovek. Zároveň se ale aplikace bude chovat jako sociální síť, jen bude zaměřena na energetiku. Uživatelé budou propojeni, budou moci soutěžit v tom, kdo více ušetřil, kdo přišel s chytřejším energetickým řešením ve svém domě. Tím si budou moci lidé vyměňovat zkušenosti.

„Možná se tak díky tomu skutečně konečně zapojí i do ochrany přírody,“ dodala studentka.

Zdroj: novinky.cz