Stáž v Akademii věd absolvuje rekordní počet středoškoláků

Akademie věd ČR pořádá v rámci projektu Otevřená věda stáže pro talentované středoškolské studenty. Pod vedením 94 zkušených lektorů z řad vědeckých pracovníků instituce je letos absolvuje 169 studentů, což je zatím nejvíce. Cílem je nadchnout mladé lidi pro vědu.

Studentské stáže organizuje Akademie věd (AV ČR) od roku 2005. Trvají rok, studenti je absolvují přímo v ústavech AV ČR. Stážisté se přímo podílejí na výzkumu v laboratořích a odborných pracovištích.

Nutnost navýšit kapacitu

Zájem o stáže v posledních letech natolik vzrostl, že bylo nutné pro rok 2018 zvýšit počet míst.

„Každý lektor si mohl vybrat až tři studenty, kteří tak budou pracovat v malých vědeckých týmech, což jim umožní ještě více se přiblížit opravdovému vědeckému prostředí,“ poznamenala manažerka stáží Zuzana Všetečková.

Přesto se na řadu zájemců nedostalo, pro letošní rok totiž AV ČR přijala rekordních 1028 přihlášek od 434 studentů z celé republiky.

Nejvíce stáží je z biologie

Studenti si vybírali ze 112 různých témat. Zhruba třetina stáží byla vypsána z oboru biologie, následovala chemie a fyzika. Téměř 90 procent přihlášek směřovalo na pražská pracoviště. Celkem se do projektu Otevřená věda zapojilo 34 ústavů z pěti krajů.

O které stáže byl největší zájem?
1. Velká síla malých RNA (70 přihlášek)
2. Diagnóza: rakovina zákeřná (47 přihlášek)
3. Mikrobiom trávicího traktu člověka (44 přihlášek)
4. Sledování růstu a chování buněk hladkého svalu aorty ve statickém a dynamickém systému (38 přihlášek)
5. Víte, kde bereme energii? Přijďte to zjistit! (33 přihlášek)

Účast na Veletrhu vědy i studentské konferenci

Pro účastníky stáží se také zorganizují dvě doprovodné akce. V rámci Veletrhu vědy, který se uskuteční 7. až 9. června v Praze, pro ně bude připraven blok odborných přednášek, zaměřených na tvorbu vědeckých posterů a prezentaci výsledků výzkumu.

Navíc se studenti budou moci zapojit do aktivit na stánku „svého“ ústavu – a sami si vyzkoušet, jak se popularizují vědecké poznatky před veřejností.

Na podzim se stážisté zúčastní i závěrečné studentské konference, ve třech oborově rozlišených kategoriích představí dosažené výsledky své celoroční práce.

Na to, že AV ČR shání na tyto stáže mladé výzkumníky a že jde o příležitost, jak zahájit vědeckou kariéru již na střední škole, jsme upozorňovali loni v listopadu zde.

Zdroj: novinky.cz