Současné období sucha v Česku je podle vědců nejhorší za 500 let

Současná suchá epizoda, kterou Česko prochází od roku 2015 a stále nekončí, je nejhorší za posledních 500 let. Vyplývá to z údajů shromážděných týmem vědců z projektu InterSucho. Vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a Mendelovy univerzity v Brně zahrnuli do výpočtů nejen úhrn srážek, ale i výpar. I kdyby totiž padaly průměrné srážky, kvůli vyšším průměrným teplotám než v minulosti se více vody z krajiny odpaří.

Klimatická situace v České republice dosahuje rekordně nepříznivých čísel. Problémy se suchem eskalují podle vědců z projektu InterSucho hlavně v posledních dvou letech.

Ještě v roce 2018 jsme si mohli říkat, že na tom se suchem nejsme tak špatně jako v 90. letech, kdy se dovážela voda do řady obcí v cisternách. Nyní už je sucho horší než tehdy, jen se zatím neprojevuje tak extrémně, protože od té doby klesla denní spotřeba na osobu ze zhruba 140 na 90 litrů,“ řekl za vědecký tým Miroslav Trnka.  

Vody významně ubylo v horských oblastech

Alarmující je úbytek vody za posledních pět let v horských a podhorských oblastech. „Mnohem větší rozdíl proti průměru je na horách. Vodní bilance je zde sice i nadále pozitivní, ale dříve zde přebývala voda o stovky litrů na metr čtvereční ročně,“ uvedl Trnka.

To znamená, že vody, která odtekla z horských oblastí do níže položených částí republiky, už není tolik. „Takto jsou velmi postižené pramenné a zalesněné oblasti, například Českomoravská vrchovina,“ dodal Trnka.

Sucho momentálně panuje ve velké části střední Evropy. Podle vědců je důvodem klimatická změna, která mění cirkulaci v atmosféře. „Mnohem častěji se objevují situace, které brání průniku vlhkého oceánského vzduchu ze západu,“ vysvětluje Trnka. Epizody sucha ve střední Evropě měly dosud vždy svůj konec kolem tří až čtyř let. Měnící se klima ale zčásti vysvětluje, proč aktuální epizoda trvá už pět let. 

Projekt InterSucho existuje od srpna roku 2012 díky spolupráci řady vědců a odborných pracovníků, kteří v době vzniku projektu navázali na více než desetiletý výzkum v oblasti monitoringu a klimatologie sucha v České republice, Evropě a USA. 

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, twitter.com

Ilustrační foto: pixabay.com