Shakespeare napsal jen půlku Jindřicha VIII., prokázal český vědec díky umělé inteligenci

Studie českého lingvisty naznačuje, že na hře Jindřich VIII. se takřka stejným dílem podíleli William Shakespeare a jeden z jeho současníků. Podle analýzy Petra Plecháče z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd pochází skoro polovina divadelní hry z pera Johna Fletchera. Jeho rukopis v textu z počátku 17. století dokázal rozpoznat nový algoritmus. 

Drama o anglickém králi Jindřichu VIII. přineslo oproti dřívější Shakespearově tvorbě stylistický odklon, badatelé se však zatím neshodli na tom, kdo kromě rodáka ze Stratfordu nad Avonou se pod hru podepsal. Fletchera jako možného spoluautora označil už v 19. století britský akademik James Spedding, informovala o českém úspěchu americká televizní stanice CNN.

Lingvista Plecháč při výzkumu na toto téma zkombinoval analýzu slovní zásoby a veršování s metodami strojového učení. Jím „vytrénovaný“ algoritmus divadelní hru zkoumal z různých úhlů, od frekvence jistých slov přes používání stažených tvarů až po rytmické vzorce.

Podle výsledků studie jsou první dva výstupy v prvním z pěti dějství nezpochybnitelně dílem Shakespeara, ale další čtyři výstupy prý napsal Fletcher. Společně pak měli autoři napsat část třetího dějství, zatímco většina pátého dějství nese Fletcherův rukopis.

Fletcher společně se Shakespearem působil v prestižní divadelní společnosti Služebníci královi (King's Men). Spolupracoval také s Philipem Messingerem, kterého někteří historici rovněž označili za spolutvůrce Jindřicha VIII. Tuto hypotézu Plecháčova zjištění nepotvrzují. Naznačují ale podíl neznámého autora na čtvrtém dějství, které prý neodpovídá ani Fletcherovu, ani Shakespearovu stylu.

Zdroj: ČT24
Úvodní foto: Wikimedia Commons