Sedm českých škol se umístilo mezi tisícovkou nejlepších univerzit světa

Prestižnímu žebříčku nejlepších vysokých škol na světě opět vévodí univerzity ze Spojených států. Do první desítky hodnocení ARWU Academic Ranking of World Universities se kromě osmi zástupců USA probojovaly i dvě britské univerzity – Cambridgeská a Oxfordská. Mezi tisícovkou nejlepších vysokých škol světa je také sedm českých zástupců. Nejlépe se umístila na dělené 201. až 300. příčce Univerzita Karlova.

Takzvaný šanghajský žebříček patří mezi nejsledovanější mezinárodní hodnocení vysokých škol. Soustředí se především na vědeckou a výzkumnou úroveň institucí, pro hodnocení světových univerzit využívá šest ukazatelů, včetně počtu článků publikovaných v časopisech Nature a Science. Sleduje také počet nejcitovanějších vědců v databázi Highly Cited Researchers či počet držitelů Nobelovy ceny spjatých s danou institucí.

Od začátku sestavování před osmnácti lety se na čele žebříčku ARWU drží americká Harvardova univerzita. Oproti loňsku se nic nezměnilo ani na druhém až šestém místě. Po Harvardu následuje Stanfordova univerzita, Cambridgeská univerzita, Massachusettský technologický institut (MIT), Kalifornská univerzita v Berkeley a Princetonská univerzita. Druhý britský zástupce v první desítce – Oxfordská univerzita – si oproti loňsku pohoršil a ze sedmého se propadl až na deváté místo.

Do první padesátky nejlepších vysokých škol světa se kromě zástupců USA a Británie dostaly ještě univerzity z Francie, Švýcarska, Kanady, Japonska, Číny, Dánska, Austrálie a Švédska. Nejlepší německá vysoká škola – univerzita v Mnichově – je až na 51. místě.

Karlovka opět zabodovala

Česká republika má v žebříčku tisícovky škol stejně jako loni sedm zástupců. Nejlépe se jako loni umístila pražská Karlova univerzita, která obsadila dělenou 201. až 300. příčku.

Následuje Univerzita Palackého v Olomouci, která si udržela loňskou 501. až 600. pozici. Dělené 601. až 700. místo obsadila brněnská Masarykova univerzita, na 701. až 800. příčce se umístilo České vysoké učení technické v Praze.

Oproti loňsku si polepšila Česká zemědělská univerzita v Praze, která obsadila dělené 801. až 900. místo. Loni byla na 901. až 1000. místě. Pohoršila si naopak pražská Vysoká škola chemicko-technologická, která byla loni na 701. až 800. příčce. Letos se dělí o 901. až 1000. příčku, mimo jiné s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích.

Zdroj: ČT24
Ilustrační foto: Wikimedia Commons