Robotické protézy zcela nahradí lidské končetiny

Firma BiOM, založená v roce 2006 Hughem Herrem, se zabývá vývojem a výrobou bionických protéz, ale i exoskeletonů pro zvýšení lidské výkonnosti. Herr je mimo jiné profesorem na slavném MIT a vede zde skupinu pro biomechatroniku.

Vše, co v BiOMu dělají, se točí kolem bioniky a zejména biomechatroniky. Co tento termín znamená? Zjednodušeně řečeno, Herr a jeho lidé vyvíjí elektromechanické systémy, které se připojují k lidskému tělu nebo přímo do těla implantují tak, aby buď nahradily určitou chybějící funkčnost, nebo ji zdokonalily. Klasickým příkladem budiž bionické paže na jedné straně a pro armádu vyvíjené exoskeletony na straně druhé.

Profesor Herr sám využívá bionické protézy vlastní konstrukce. Zařízení ovládané počítačem v ceně přibližně 1,5 milionu korun je vybaveno třemi mikroprocesory a dvanácti senzory. Ty měří a vyhodnocují síly, které na ně působí, tlak, polohu a pohyb. Motor napájený 25V baterií stlačuje a opět povoluje sadu pružin, které nahrazují práci lýtkových svalů a achilovky.

Díky senzorům se chodidlo vždy nastaví tak, aby k chůzi bylo potřeba co nejmenší množství energie a aby vše i na pohled vypadalo přirozeně. Systém se dokáže přizpůsobit jak rychlosti chůze, tak třeba i sklonu podložky. Systém také zásadním způsobem pomáhá udržovat stabilitu. Je prvním na světě, který nevyužívá pouze energii člověka, ale samostatný zdroj. Tím pochopitelně zvyšuje komfort uživatele.

Herr podle svých slov udělá denně nejméně 10 tisíc kroků (cca 7 km). Baterie přitom vydrží přibližně na tři tisíce kroků. Herrovy kotníky zatím umějí reagovat pouze na vnější podněty (pohyb, náklon, tlak, atd.). V budoucnu by však měly být podobné protézy připojeny na nervová zakončení a chovat se velmi podobně, jako například skutečné nohy.

Zdroj: technet.cz