Pevnější než kov, přitom ohebný jak želé: gel, který vynalezli vědci v Japonsku, může znamenat revoluci pro lidské zdraví. Nahradí zničené klouby a ochrání i vnějšek těla - ať už při sportu, či jako ultra odolná neprůstřelná vesta, slibují si vynálezci.
Podobá se křehké pěnové síťce, kterou v rukách snadno roztrhnete vejpůl. Ve skutečnosti je to látka pětkrát pevnější než uhlíková ocel, říkají o novém „supergelu“ jeho vynálezci.
„Je to nejsilnější měkký materiál, který lidské bytosti kdy vyrobily,“ popsala CNN profesorka Ťien-pching Kungová, hlava výzkumného týmu při Univerzitě Hokkaidó.
Látka, na níž vědci pracovali přes tři roky, kombinuje skleněná vlákna s pružnými hydrogely. Výsledkem je mnohonásobně zvýšená pevnost: ke zničení nového gelu je třeba stokrát větší síla než k destrukci hydrogelu a jeho odolnost je 25krát vyšší než u skleněných vláken.
Gel představuje velkou naději především pro ty, kteří trpí onemocněním či špatnou funkcí pohybového aparátu. Vyrábět z něj totiž půjdou mimo jiné vysoce odolné protézy a další umělé orgány, tvrdí profesorka Kungová.
„Může se použít jako biologická náhrada – umělá chrupavka či umělý vaz, nebo nejrůznější druhy umělých orgánů,“ uvedla pro CNN. Její tým už navázal spolupráci se společnostmi, které se výrobou náhrad zabývají.
Revoluční materiál, jak ho popisují vědci, může prokázat své služby také k vnější ochraně lidského těla, například k výrobě ochranného sportovního oblečení nebo štítů pro bezpečnostní složky. Vlastnosti gelu podle Kungové naznačují, že „proti kulce by si vedl velmi dobře“.
Jak malá půvabná kytka
A nebylo by to Japonsko, kdyby se vyspělá technologie nespájela s tradicí: v tomto případě úzkým sepětím s přírodou. Inspirací projektu se totiž stala houževnatost naoko křehkých rostlin v okolí města Sapporo, kde univerzita sídlí.
„Když jsem viděla květinu, jak vyrůstá z velmi tvrdého povrchu, prasklinou v betonu, přemýšlela jsem, odkud tak malá kytka, tak malá půvabná kytka, bere tolik energie prodrat se ven,“ vysvětluje profesorka Kungová. „Tenhle gel také vypadá jemně a slabě, přesto umí vydat obrovské množství energie. A pokud náš materiál dokáže lidem zlepšit život, budeme velmi, velmi šťastní.“
Zdroj: irozhlas.cz