EKOinovační fórum s mottem „udržitelné technologie pro budoucnost“ mělo za cíl především akcelerovat nástup moderních řešení do každodenního života.
V atraktivních prostorách Zámku Křtiny se koncem listopadu setkali zástupci mezinárodních i národních institucí, akademické a výzkumné sféry a zástupci inovativních firem všech velikostí. Účastníkům akce nabídla zajímavou diskusi nad současnými a budoucími trendy v této oblasti a představila moderní udržitelné technologie, které mohou zajistit zemím Evropské unie konkurenceschopnost v globálním měřítku.
První čtvrteční den fóra představil průřez technologickými novinkami, které zvyšují kvalitu života a současně přispívají k ochraně životního prostředí. Program však nezůstal pouze u debaty o vizích. Cílem EKOinovačního fóra bylo také upozornit na zajímavé mezinárodní projekty, které přináší řešení v oblasti moderní energetiky, dopravy či cirkulární ekonomiky. Klíčovou částí programu pak bylo představení evropských zelených startupů.
Postupně byly představeny projekty EASYMILE – francouzský startup vznikl v roce 2014 s cílem vytvořit autonomní mikrobusy s elektrickým pohonem, které mohou nabídnout kyvadlovou přepravu cestujících na letištích nebo v příměstských oblastech. Dále PHYSEE – nizozemský projekt oken, která umí vyrobit elektřinu. ROTOBY – polská technologie inovativních listů větrných turbín z termoplastu, které jsou o pětinu lehčí než typické lopatky, či projekt CLICK ON – bezdrátový chytrý vypínač na klice dveří.
Vítězem soutěže se však stal startup „AQUAQUBE“ – česká technologie pro čistění vody. AquaQube je zařízení, které zvyšuje kvalitu života svých uživatelů tím, že snižuje vliv chemických látek na jejich život. Vytváří přirozeně čistou pitnou vodu, a to tak, že ze studniční či kohoutkové vody odstraňuje bakterie, viry, chlór, ale také chemikálie, pesticidy, hormony či léčiva. Umí také pomocí tzv. aktivního kyslíku, který funguje jako ekologická dezinfekce, prodloužit čerstvost potravin odstraněním chemikálií či pesticidů z jejich povrchu.
Další bloky akce se zaměřily na podporu českých výzkumných projektů. Blok „Inovace v mezinárodním rozměru“ přestavil úspěšnou praxi společností jako jsou FENIX TNT, ASIO či MSR Engines. Část „Odpad zdrojem“ pak nabídla řešení, která vedou ke zvýšení efektivity vodního a odpadového hospodářství měst či průmyslových podniků. V rámci tohoto bloku se představily například společnost SWECO s technologií na využití čistírenských kalů nebo firma NAFIGATE Corporation s revoluční českou biotechnologií na zpracování použitých fritovacích olejů.
Páteční kulatý stůl „Inovace v oblasti nízkouhlíkových technologií pro příští desetiletí“ nabídl debatu europoslance Luďka Niedermayera, úspěšného investora Jiřího Hlavenky (kiwi.com), ředitele útvaru inovace Skupiny ČEZ Jana Šícha o nástrojích, které mohou sehrát zásadní roli pro nastartování vzniku inovativních firem a jejich prosazení se na světové trhy. V rámci druhého kulatého stolu s tématem „Dobrá praxe v transferu technologií v mezinárodním měřítku“ potom zástupci center transferu technologií v neformálním duchu diskutovali o zvýšení efektivity spolupráce mezi VaV sektorem a firmami.
Kontakty:
Petr Majer, BIC Brno
T: 607 542 728, E: majer@bicbrno.cz
PROJECT CO-FUNDED BY THE EUROPEAN UNION FUNDS (ERDF AND IPA)
Fotogalerie
Pro zobrazení více fotografií klikněte na některou z fotografií níže