Průlomový objev v oblasti výzkumu rostlin

Vědci z Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR  a CEITEC Masarykova univerzita přišli s průlomovým objevem v oblasti výzkumu rostlin.

Vyvrátili hned několik dosud existujících mylných informací a jejich výsledky zásadně mění úroveň poznání ve výzkumu telomeráz. To jsou komplexy bílkovin a RNA, které doplňují konce chromozomů, a svou aktivitou umožňují vysokou kapacitu množení buněk, která je známá u rostlin nebo lidských kmenových a nádorových buněk. Výsledky výzkumu v těchto dnech publikoval prestižní časopis Nucleic Acids Research

Nově získaná znalost skutečné RNA podjednotky telomerázy napříč všemi skupinami vyšších rostlin, včetně hospodářsky významných plodin, a popsaná metoda identifikace dalších, umožní rozšíření detailního výzkumu telomeráz konečně i na zástupce rostlinné říše.

Zde zatím byla vědci z USA popsána pouze jedna domnělá RNA podjednotka telomerázy u rostliny Arabidopsis thaliana, která však – jak se nyní ukázalo – s funkcí telomerázy nesouvisí.

Po 23 letech od doby, kdy prof. Jiří Fajkus se svým týmem poprvé popsal aktivitu telomerázy u rostlin, tak další významné prvenství v této výzkumné oblasti putuje opět do Brna, města s nejdelší tradicí rostlinné genetiky na světě.

Zdroj: CEITEC
Úvodní foto: Chris Gladis, Wikimedia Commons