Projekt studentů ČVUT, který pomáhá diabetikům, míří na celosvětové finále

Studentský projekt XGLU, zaměřený na vývoj bezbateriového glukometru na měření hladiny cukru v krvi u diabetiků, získal v květnu na česko-slovenském finále soutěže Microsoft Imagine Cup v Bratislavě první místo. To Marku Novákovi, Tomáši Pikousovi a Barboře Suchanové z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze zajistilo účast na celosvětovém finále v americkém Seattlu, kde se na konci července utkají s nejlepší desítkou univerzitních týmů.

Úspěšní studenti (zleva) Tomáš Pikous, Barbora Suchanová a Marek Novák s glukometrem | ČVUT

 

V květnu 2016 založil student Marek Novák startup XGLU, který se mimo jiné zabývá vývojem unikátního glukometru. Ten má podobu kreditní karty a lze nabíjet z mobilu. Do chytrého telefonu se také ukládají naměřené hodnoty cukru v krvi diabetika.

Za tento projekt byl odměněn Cenou Wernera von Siemense za Nejvýznamnější výsledek vývoje/inovace za rok 2016.

Nová aplikace pro diabetické děti

Novák se společně se svými spolužáky Tomášem Pikousem a Barborou Suchanovou rozhodl k původní myšlence doplnit řešení rozšiřující glukometr o webovou a mobilní aplikaci pro diabetické děti a jejich rodiče. Na projektu pracovali v průběhu celého letního semestru, nyní jej úspěšně prezentovali na prestižní soutěži.

XGLU | ČVUT

 

„Většina lidí si problému diabetu u dětí není vůbec vědoma. My bychom na problém chtěli upozornit a zároveň těmto dětem pomoci. Webovou aplikací dokážeme ulehčit život i rodičům, kteří se donedávna o své děti nepřetržitě strachovali. Díky XGLU mohou být s dětmi v okamžitém spojení a ihned zasáhnout v případě zdravotních komplikací,“ dodal vývojář webové aplikace Pikous.

Aktuálně probíhá první kolo uživatelského testování na prvním vzorku diabetiků.

Zdroj: novinky.cz