Pro vývoj nového typu katetru, který požívají lékaři například pro cévkování nebo podávání léků, se vědci inspirovali očima hlemýždě. Nový katetr by měl omezit infekce, které jeho zavádění často provázejí. Česká firma Riocath a Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB) dnes vynález představili na tiskové konferenci. Novinku budou do konce roku testovat na prvních pacientech.
Různé typy katetrů, sond či drénů používají v Česku každý den desítky tisíc pacientů. Například při jejich použití v močových cestách se lékaři až u 40 procent nedokážou vyhnout vzniku infekce. Katetr založený na principu hadičky se dvěma plášti, kdy vnitřní je sterilní a při zavádění se vysunuje, má infekce omezit a snížit poškození tkání.
"Plášť katetru se neposouvá vnitřkem močové trubice, jak je běžné u ostatních, ale vnější plášť se při zavádění vybaluje a na stěnu po celém obvodu naléhává. Katetr se při zavádění obrací naruby, podobně jako u zrakového orgánu šneka," popsal autor nápadu Miroslav Svoboda, ředitel firmy Riocath.
Podle přednosty Chirurgické kliniky II. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Jiřího Hocha bude mít vynález velký přínos i pro pacienty, kteří se sami cévkují několikrát denně, například parapelgici nebo pacienti s postižením páteře či degenerativními chorobami. "Riziko zavlečení infekce je u nich naprosto zásadní. Pokud to musí dělat několikrát denně, zákonitě se nemohou vyhnout infekci," řekl.
Tříletý vývoj katetru stál asi 50 milionů korun, podle Svobody šlo o peníze českých investorů. Technické řešení si firma nechala patentovat, plánuje vlastní výrobu i prodej licencí. Po uvedení vynálezu na trh očekávají, že cena společnosti Riocath vzroste.
Zdroj: ceskenoviny.cz