Premiér Babiš představil Inovační strategii ČR zástupcům Americké obchodní komory

Předseda vlády České republiky Andrej Babiš jednal ve středu 6. března 2019 ve Washingtonu se zástupci Americké obchodní komory, s představiteli Národní nadace pro vědu a navštívil Marylandskou univerzitu.

Premiér Andrej Babiš na úvod programu v USA navštívil Americkou obchodní komoru. Setkal se se zástupci řady amerických společností, které v České republice podnikají. Například GE Aviation vyvinulo nový motor a jeho výrobu se rozhodlo umístit do České republiky. Tento projekt má posunout ČR na pozici jednoho z předních výrobců leteckých motorů na světě.

„To je náš úkol, abychom ještě více nastartovali vzájemný obchod. Každý rok stoupá. Spojené státy jsou naším šestým největším obchodním partnerem. Podle mého názoru v tom je obrovský potenciál. Mluvili jsme také o Evropě, protože samozřejmě pro tyto velké firmy se rozhodly jisté věci v Evropské komisi a na Evropské radě, kde jsme také zastoupeni. Byla to otevřená debata,“ řekl Andrej Babiš.

Během jednání s podnikateli předseda vlády představil Inovační strategii ČR 2019-2030 The Czech Republic: The Country for the Future. „Představili jsme naši národní strategii pro investice, projekt Česká republika: Země pro budoucnost, který se skládá z různých částí. Jsou to hlavně inovace, projekty v rámci umělé inteligence, digitalizace, propojení průmyslu s vysokými školami. Byly přítomny velké nadnárodní firmy, které u nás vytvořily desítky tisíc pracovních míst. Myslím si, že to bylo přijato velice pozitivně. Některé tyto společnosti zastupují Češi, čeští manažeři, což je velmi pozitivní. Musím říci, že nás pochválili za koncept strategie,“ okomentoval Andrej Babiš jednání před českými novináři.

Premiér také diskutoval s představiteli Národní nadace pro věduSkvělá zpráva pro českou vědu. Při jednání s prestižním federálním úřadem pro vědu jsme po představení naší vize dohodli velice konkrétní spolupráci. Do Česka se velmi brzy vypraví mise ředitelů National Science Foundation, která připraví prioritní oblasti spolufinancování české vědy americkou stranou,“ uvedl po jednání český premiér.

Následně předseda vlády navštívil Marylandskou univerzitu, kde se seznámil s univerzitním programem pro umělou inteligenci. Projekty programu pro umělou inteligenci, například projekt Smart Cities, na kterém spolupracovali s ČVUT v Praze, Andreji Babišovi představili jejich vedoucí. „Nyní jsme získali další spolupráci s univerzitou v Marylandu. S kolegou Havlíčkem chceme zkoordinovat všechny aktivity v rámci umělé inteligence. Chtěli bychom prosadit centrum v Praze. Evropa bude dotovat asi čtyři taková centra. A Praha pro to má skvělé podmínky,“ dodal Andrej Babiš.

Zdroj: vyzkum.cz, TZ Úřadu vlády ČR