Prémie Otto Wichterleho, prestižní ceny pro vědce do pětatřiceti let, letos získalo třiadvacet mladých odborníků. Záběr jejich výzkumu přitom sahá od geneze vulkanických kuželů na Marsu přes vybudování parazitologické laboratoře pro šimpanze v Keni až po sociologický průzkum života bezdomovců.
„Jsem ráda, že z našeho rozpočtu můžeme podporovat skvělé mladé lidi, kteří jsou budoucností Akademie věd i celé české vědy. A třeba se mezi nimi někdy objeví i další Otto Wichterle,” řekla při slavnostním ceremoniálu 6. června v pražské vile Lanna předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová, které ceny předávala.
Místopředseda pro II. vědní oblast Zdeněk Havlas potom odkázal na slova belgického imunologa Pietera De Somera: „Skutečný vědec v základním výzkumu je introvert, kterého těší hledat odpovědi na otázky, na které se nikdo neptal.” Místopředseda pro humanitní a společenské vědy Pavel Baran pak doplnil, že úkolem vědce je odpovídat i na nepříjemné a ožehavé otázky, takové, na které se „radši” nikdo neptá, které však pro společnost mohou být zásadní.
Konkurence na letošní Wichterleho prémie přitom byla vysoká, komisi se sešlo téměř padesát návrhů od ředitelů jednotlivých pracovišť. Ceny, které se udělují od roku 2002, ve svém názvu nesou jméno profesora Otto Wichterleho na památku vynikajícího českého chemika světového formátu, jenž se stal po listopadu 1989 prezidentem Československé akademie věd. Jsou spojené i se sympatickou finanční odměnou, která sahá do maximální výše 330 tisíc korun.
Seznam oceněných s jejich profilem najdete zde.
Zdroj: AV ČR