VUT dala k dispozici návod na tisk ochranné polomasky na domácích 3D tiskárnách

Tým zaměstnanců a studentů z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického (FEKT VUT) v Brně vyvinul během pár dní novou polomasku BUT–H1, která má pomoci chránit nejen před onemocněním Covid-19 způsobeným novým koronavirem. Podle univerzity si ji můžete vytisknout i na běžné domácí 3D tiskárně s technologií FDM (modelování z termoplastu) a nepotřebujete k tomu žádné speciální materiály.

Chtěli jsme vymyslet alternativu k dostupným provizorním ochranným prostředkům. Většina nabízených podkladů k 3D tištěným maskám buď vyžaduje speciální stroje i materiál, nebo není dostatečně účinná,“ vysvětlil hlavní výhody masky jeden z autorů, Václav Kaczmarczyk z Ústavu automatizace a měřicí techniky FEKT VUT.

Ochranná rukavice přes masku

Běžně používaný materiál 3D tisku je totiž poměrně porézní a není možné zaručit, že by člověk nenasával vzduch právě přes něj.

Proto jsme přišli s jednoduchým vylepšením, a to přetáhnout přes vytištěnou masku jednorázovou latexovou nebo nitrilovou rukavici. Ta masku utěsní a lépe díky ní sedí na obličeji. Zároveň je z atestovaného materiálu, takže je zaručena její zdravotní nezávadnost,” dodal Kaczmarczyk.

Maska se tedy dobře se přizpůsobí tvaru obličeje. Do styku s pokožkou obličeje se dostává jen materiál jednorázové rukavice, který je podle VUT snadno dezinfikovatelný a v případě potřeby i rychle a levně vyměnitelný.

Nikoli masová výroba, ale funkční alternativa

Tým z VUT nemá ambice vyrábět masky ve velkém množství, chce ale poskytnout funkční alternativu pro širokou veřejnost. Tato maska je tím pádem určena pro neprofesionální použití jako náhrada netěsnících roušek a nedostupných respirátorů. Polomaska neobsahuje výdechový ventilek.

Masky ocení i lidé s brýlemi. U běžné látkové roušky, když máte brýle, tak se vám okamžitě zamlží. To je znamení, že vzduch nasáváte a vydechujete jinudy, než by bylo potřeba a než je bezpečné. Pokud bude mít někdo doma 3D tiskárnu, vytiskne si naši masku, utěsní rukavicí a podle návodu vystřihne filtr z dostupných materiálů, ochrana by měla být vyšší. Důležité je, že i nedokonalá filtrace podstatným způsobem sníží virovou zátěž," poznamenal Kaczmarczyk.

Jako improvizovaný filtr lze využít materiály používané na výrobu roušek, filtrační médium z kabinových filtrů osobních či nákladních automobilů nebo z domácích čističek vzduchu. Během používání se na filtračním médiu hromadí vlhkost a podobně jako u roušek či respirátorů bez ventilu zde vzniká prostředí, ve kterém by se mohly množit bakterie. Filtr je nutné po použití vysušit a dezinfikovat, případně vyměnit za nový.

V nejbližších dnech chce brněnský tým doplnit další velikosti masek tak, aby si mohl vybrat každý. Pracují též na návrhu masky pro děti. Kompletní návod na výrobu masky zveřejnila škola i na svém na webu.

Zdroj: novinky.cz

Foto: FEKT VUT