Plzeňský Doosan dodá turbínu pro největší spalovnu odpadů v Evropě

Plzeňský Doosan Škoda Power dodá do tureckého Istanbulu turbínu a generátor pro největší spalovnu odpadů v zemi i v Evropě. Zakázku získal od švýcarské firmy Hitachi Zosen Inova. Projekt pomůže zužitkovat přibližně milion tun odpadu ročně, řekl obchodní manažer pro Turecko Tomáš Bayer.

Spalovnu bude provozovat dceřiná společnost města Istanbul ISTAC. Vzniká poblíž nově vznikajícího istanbulského letiště, které má ambici stát se po dokončení poslední fáze největším na světě. Plzeňské strojírny dodají do spalovny turbínový ostrov, tedy modulovou parní turbínu o výkonu 86 MW, generátor a další příslušenství. Součástí dodávky bude i kompletní montáž a uvedení do provozu. Doosan Škoda Power předá do Istanbulu technologické celky už příští rok na podzim, uvedení spalovny do provozu se plánuje na rok 2021. Po dokončení letiště bude turbína z Plzně sloužit také jako kogenerační jednotka pro dodávku tepla parovody.

„Turecko je pro Doosan Škoda Power historicky úspěšným teritoriem,“ řekl Bayer. Podle něj je nový projekt velmi důležitý kvůli prosazení ve vznikajícím a perspektivním segmentu spaloven v Turecku. Doosan Škoda Power navázala na úspěšnou spolupráci s Hitachi Zosen Inova, pro niž letos dokončila obdobnou dodávku pro Dublin. Spalovny odpadu a elektrárny na biomasu jsou pro firmu, po ústupu tradičních uhelných i plynových zdrojů, perspektivní oblastí.

Přední světový výrobce a dodavatel zařízení pro elektrárny je od konce roku 2009 členem jihokorejské skupiny Doosan Group. Vyrábí a dodává turbosoustrojí, tedy parní turbíny a generátory od tří do 1200 MW. Využívají je paroplynové, fosilní, jaderné, kogenerační a solární elektrárny i pro spalovny biomasy. Podnik téměř s desetinovým podílem na světovém trhu parních turbín utržil loni šest miliard korun.

Zdroj: e15