Parazitologové z AV ČR testují vakcínu proti lymské borelióze

Lymská borelióza je infekční onemocnění, jejímž prvním příznakem je červená skvrna s blednoucím středem v okolí přisátí klíštěte. Může se projevovat také horečkou, bolestí svalů či únavou. Onemocnění se léčí antibiotiky. Pokudse příznaky přehlédnou, může dojít k trvalému poskození nervové nebo pohybové soustavy.

Zatímco klíšťové encefalitidě se člověk může bránit očkováním, proti lymské borelióze, kterou rovněž přenášejí klíšťata, zatím běžně dostupná vakcína neexistuje. To se však zřejmě již brzy změní, a to i díky práci parazitologů z Biologického centra AV ČR. Ti nyní otestovali nadějnou očkovací látku, jejíž úspěšnost proti boreliím vykazuje stoprocentní účinnost.

Nová vakcína navazuje na svou americkou předchůdkyni, která je ale v EVropě neúčinná. „Americká verze je založena na povrchovém proteinu borelií v klíštěti, označovaném OspA. Bohužel cílí jen na jeden druh, který se vyskytuje pouze v Ameice.“ vysvětluje parazitolog Radek Šíma z Biologického centra AV ČR. Na světě přitom existuje 21 druhů bolrelií, které se navíc při přesunu z klíštěte do člověka mění.

Proto americký farmaceutický koncern Sanofi vylepšil strukturu původní očkovací látky a vytvořil jádro molekuly, na které jsou navázané různé povrchové proteiny OspA. A pro otestování této novinky na evropském klíštěti Ixodes ricinus si vybral právě vědce z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR.

Žádný druh borelií neunikne

Tato nová struktura umožňuje imunitnímu systému rychle a spolehlivě rozeznat cizorodou látku v těle a vytvořit si protilátky,“ říká Radek Šíma. Imunitní systém vytrénovaný očkovací látkou borelie v těle okamžitě rozpozná a zlikviduje je. „Zásadní inovace vakcíny spočívá v tom, že cílí na všechny druhy borelií,“ dodává parazitolog.

Zdroj: avcr.cz

Ilustrační foto: pixabay.com