Lenka Kunčická a Radim Kocich z Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (FMMI VŠB-TUO) objevili vhodný postup výroby nejpevnější biokompatibilní slitiny titanu na světě. Biokompatibilita znamená, že látku snáší biologické prostředí. I proto se má v budoucnu používat k výrobě zařízení pro medicínu, určených k implantování do těla.
„Implantát z dosud používaných slitin měl minimálně čtyři milimetry. Při užití našeho postupu je možné vyrábět implantát o výrazně nižším průměru při zachování, či dokonce vylepšení mechanických vlastností,“ uvedl Radim Kocich.
Na vývoji biokompatibilních materiálů podle něj pracují od roku 2013, kdy navázal na předchozí výzkum akademiků FMMI. Partnerem výzkumu je americká univerzita Colorado School of Mines.
Některé slitiny lidské tělo nepřijímá
„Výzkum nových materiálů je velmi důležitý, protože některé slitiny, které se v současné době používají, pro své chování neodpovídají potřebám současné medicíny. Zkrátka některé z těchto slitin organismus špatně přijímá,“ vysvětlil Kocich.
„Některé jsou pro tělo dokonce toxické,“ upozornila jeho kolegyně Lenka Kunčická.
Nová slitina titanu je binární, tedy tvořena dvěma prvky. Druhým kovem je zirkonium. Optimálních vlastností slitiny dosáhli vědci vyladěním poměru obou kovů a následným zpracováním. Pro lidský organismus je slitina bezpečná.
Rotační kování coloradská univerzita nemá
K výzkumu správného technologického postupu výroby vědci využili speciální vybavení laboratoří fakulty. Na rozdíl od coloradské univerzity mají k dispozici například rotační kování nebo zařízení k vakuovému odlévání slitiny.
Patentování výsledků společného výzkumu v současnosti zajišťuje americký partner.
Partneři výzkumu z USA slitinu navíc zřejmě již v řádech měsíců využijí pro zlepšení vlastností zubních implantátů k upevnění korunek do čelistních kostí. Produkt budou dodávat na celosvětový trh.
Zdroj: Novinky.cz