Osm univerzit z Česka se dostalo mezi tisícovku nejlepších na světě

Mezi 1000 nejlepších vysokých škol na světě se v letošním žebříčku zařadilo osm českých univerzit, o jednu více než loni. První desítce seznamu nejlepších škol ARWU (Academic Ranking of World Universities) vévodí americké a britské univerzity, 1. místo si podvacáté v řadě vysloužila Harvardova univerzita. Nejlepší českou je podle žebříčku Univerzita Karlova, která skončila na děleném 301.–400. místě.

Takzvaný šanghajský žebříček ARWU patří mezi nejprestižnější mezinárodní hodnocení vysokých škol. Soustředí se především na vědeckou a výzkumnou úroveň institucí, pro hodnocení světových univerzit využívá šest ukazatelů včetně počtu článků publikovaných v časopisech Nature a Science.

Sleduje také počet nejcitovanějších vědců v databázi Highly Cited Researchers nebo počet držitelů Nobelovy ceny spjatých s danou institucí.

Tisícovku nejlepších škol žebříček letos vybíral z 2500 zařízení po celém světě.

První tři místa obsadily americké školy, za Harvardovou univerzitou následuje Stanfordova univerzita a Massachusettský technologický institut (MIT). Na čtvrtém místě je britská Cambridgeská univerzita, za ní Kalifornská univerzita v Berkeley, Princetonská univerzita, Oxfordská univerzita a Columbijská univerzita v New Yorku.

Do první padesátky pronikly z evropských škol vedle britských ještě univerzity z Francie, Švýcarska, Dánska a Švédska.

Karlova univerzita si pohoršila, Masarykova polepšila

Česká republika má v žebříčku osm zástupců. Nejlépe je na tom zejména pražská Univerzita Karlova, která si však od loňska o 100 míst pohoršila.

Naopak na světovou 401. až 500. pozici a druhou z České republiky se dostala brněnská Masarykova univerzita, která loni skončila na dělené příčce 601–700.

Univerzita Palackého v Olomouci skončila na 701. až 800. místě, na 801. až 900. místě skončily shodně České vysoké učení technické (ČVUT) a Česká zemědělská univerzita (ČZU) v Praze.

Vysoké učení technické (VUT) v Brně, Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) a českobudějovická Jihočeská univerzita se umístily na 901.–1000. příčce.

Zdroj: novinky.cz
Ilustrační foto: wikimedia commons