Odbory na jednání tripartity kritizovaly návrh rozpočtu, zaměstnavatelé ho podpořili

Návrh rozpočtu na příští rok dostal podporu zaměstnavatelů, odbory mají výhrady. Takový je výsledek dnešního jednání tripartity. Definitivní stanovisko má být přijato na mimořádném jednání 17. září. Zástupci firem navrhovaný 70miliardový schodek podpořili. Dál se bude jednat například o růstu platů státních zaměstnanců. Přidáno by měli dostat už od listopadu.

„Jsou tam uvedeny údaje za roky 2017 a 2018 bez jakékoli dynamiky růstu, což považujeme za neakceptovatelné,“ kritizoval návrh šéf odborářů Josef Středula.

„Ale z toho pohledu by bylo férovější napsat, že tato záležitost se bude řešit v roce 2017, respektive 2018.“

Odborářům v návrzích rozpočtových parametrů na roky 2017 a 2018 chybí také výdaje na zvýšení odvodů státu do zdravotního pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané a suma na růst platů.

„Deficit 70 miliard v době růstu je racionální i z toho pohledu, že jsme zanedbali investování v době krize v letech 2010 – 2013,“ za zaměstnavatele kladně hodnotil návrh prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

„Jsem rád, že orientace je do oblasti dopravní infrastruktury, vědy, výzkumu, inovací. Především do aplikovaného výzkumu.“

Šéf státní kasy Andrej Babiš z hnutí ANO po schůzce ujistil, že investovat je pro něj zásadní.

„Bohužel jsme paralyzováni různými předpisy zákony. A také tím, že od roku 2010 se neprojektovaly dálnice, nevykupovaly se pozemky. Toto chceme dohnat ale v rámci možností platných zákonů.“

Zdroj: Rozhlas