Nový typ senzoru měří vlastnosti potu. Může najít uplatnění u sportovních náramků

Vědci z univerzity v Berkeley představili nový biosenzor, který se umístí přímo na tělo. Z kůže poté snímá vlastnosti potu, v rámci kterého vyhodnocuje stav těla. Právě pot totiž částečně reprezentuje i to, co se děje uvnitř těla a klasickými metody by bylo složité to neinvazivně měřit.

Chytré náramky a hodinky dnes umí měřit pohyb i tep, ale do budoucna se od nich očekává měření mnohem většího množství veličin, které budou reprezentovat aktuální stav našeho těla. Právě pot by mohl dalším důležitým aspektem, který se bude měřit, především ve spojení se sportováním.


Konec odběru krve

Pokud jde o sportovce, spousta měření se dnes provádí invazivně pomocí odběru krve. To není zrovna ideální a navíc tento způsob nelze nasadit pro běžné uživatele, kteří prostě jen rádi sportují. Tým vědců očekává, že do budoucna půjde spousta informací, které nyní měříme z krve, zjistit právě z potu.

Jedná se například o statistiku z pohledu únavy, dehydratace a dalších zdravotních problémů. V základu přitom stačí měřit množství potu a množství elektrolytů a metabolitu v něm. Z potu lze také detekovat třeba rychlost úbytku vody v těle.

Efektivní hromadní výroba

Vzhledem k tomu, že samotný senzor je poměrně jednoduchý, zaměřili se vědci rovnou i na efektivní výrobu, která zahrnuje „pásovou“ tvorbu malého průhledného pásku. V něm se nachází mikroskopické trubičky, kterými pot prochází. Díky měření rychlosti průchodu potu skrze tyto trubičky, je možné i měřit to, jak moc se člověk potí.

Jak dochází k průchodu potu mikrotrubicemi, prochází zároveň skrze mikroskopické senzory, které jsou určené pouze na měření koncentrace draslíku, sodíku a dalších elektrolytů a zároveň také glukózy a dalších metabolitů. Jedná se ale o konkrétní výběr vědců, lze použít i senzory pro jiný typ látek.

Samotný systém senzorů v současném prototypu doplňuje několik výpočetních čipů, které zpracovávají informace ze senzorů a nakonec je bezdrátově posílají do speciální aplikace v mobilním telefonu. Lze předpokládat, že to co je v rámci prototypu velké několik centimetrů, může být i dnes rovnou integrováno do moderních chytrých hodinek s velikostí maximálně pár milimetrů.

Další výzkum

Vědce ještě čeká další zkoumání například z pohledu analýzy potu na různých místech těla a korelace hodnot s reálným stavem třeba pomocí měření krve. 

Zároveň ale také narazili na nemožnost použití analýzy potu pro diabetiky, kde tyto hodnoty nelze použít. Korelace mezi potem a úrovní glukózy v krvi zatím nemá jednoduché řešení.

Zdroj: VTM
Úvodní foto: flickr.com