Ministerstvo průmyslu a obchodu chce cestou tzv. vodních auditů předcházet dopadům sucha na podnikatele. Vyhlásilo novou výzvu z programu OPPIK a připravilo metodiku zacílenou na zpracování hodnocení vodního hospodářství průmyslových podniků. Přínosem vodního auditu je šetrnější práce s vodou a vodními zdroji.
„Ministerstvo průmyslu a obchodu plní akční plán na podporu oběhového hospodářství Zelené dohody pro Evropu a doplňuje svými programy pro efektivní nakládání s vodou v průmyslu škálu opatření přijímaných i na národní úrovni,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
Výzva programu Poradenství OPPIK umožní nákup poradenských služeb pro malé a střední podniky zacílených na zpracování hodnocení vodního hospodářství průmyslových podniků, které povede k dosažení úspory vody dle Metodiky hodnocení využívání vody MPO (vodní audit). Výstupem projektu bude získání značky Odpovědného hospodaření s vodou Ministerstva životního prostředí nebo provedení doporučených návrhů opatření dle vodního auditu. Celková alokace výzvy je 130 mil. Kč.
Sběr žádostí bude zahájen dne 1. března 2021 a potrvá do 30. června 2021. Podpořené projekty musí být realizovány nejpozději do 31. května 2023.
Pro zpracování vodního auditu je připraven tzv. Katalog technologií, které ovlivňují spotřebu vody a činností, ve kterých se odráží suché počasí s klíčovými ukazateli charakterizace spotřeby vody a kvalitativních ukazatelů pro vzájemné porovnání. Vyhledávání potřebné technologie je zajištěno online formulářem na zde.
„Vodní audit je komplexní analýzou vodního hospodářství daného subjektu. Zabývá se primárně vodními zdroji, využitím vody v podniku i nakládáním s odpadní vodou. Je plně kompatibilní a vzájemně se doplňuje s metodikou MŽP,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha.
MPO podpoří nové technologie a procesy umožňující recyklaci vody ve výrobních podnicích, zejména v odvětvích s vysokou spotřebou vody jako je potravinářský, papírenský, chemický a textilní průmysl či energetika, dále instalaci uzavřených cirkulačních okruhů a procesy optimalizace spotřeby vody v rámci samostatného výrobního procesu. „Vodní audit je nezbytnou součástí, vstupním parametrem úspěšné realizace šetření s vodou v praxi. Věříme, že nová výzva programu Poradenství se stane efektivním nástrojem pro podporu podniků v této oblasti,“ uzavírá náměstek Piecha.
Zdroj: MPO
Ilustrační foto: pixabay.com