„Neberte české vědě peníze,“ vyzvali ministra Pilného vědci

Vědci a vědkyně odrazují ministra financí Ivana Pilného (ANO) od záměru seškrtat rozpočet na příští rok na výzkum, vývoj a inovace. Tato oblast se podle vědců potýká s vnitřním dluhem z minulých let, po škrtech by navíc Česko mohlo kvůli nedodržení podmínek vracet peníze do evropských fondů.

Vědci z Fóra Věda žije! to sdělili ministrovi v otevřeném dopise. Rozpočet, který předložil vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a schválila vláda, počítal na výzkum, vývoj a inovace s 36 miliardami korun. Ministr Pilný uvažuje o jeho snížení o 2,8 miliardy korun.

„Nedostatky v efektivitě podpory především aplikovaného výzkumu a inovací jistě existují, ty je ale třeba řešit změnou koncepce, a ne mechanickými škrty, které by mohly ohrozit provoz nových vědeckých infrastruktur budovaných z prostředků evropských strukturálních a investičních fondů,“ uvedli vědci v dopise.

Skrytý dluh české vědy

Výzkum, vývoj a inovace se podle vědců stále potýkají s vnitřním dluhem, který vznikl kvůli rozhodnutím vlád Jana Fischera a Petra Nečase. „V posledních letech vláda pravidelně oznamovala, že odsouhlasila historicky nejvyšší rozpočet na výzkum, vývoj a inovace, což mohlo vést k mylnému dojmu, že vědecké instituce v ČR žijí v přebytku. Není tomu tak,“ uvedl předseda fóra vědců Lukáš Dvořáček. V posledních letech se podle něj financoval skrytý dluh ve výzkumných organizacích.

Výzkum, vývoj a inovace potřebují navíc nové prostředky na provoz vědeckých center budovaných z evropských peněz. Pravidla čerpání z fondů vyžadují, aby centra prokázala nejméně pětiletou udržitelnost a zakazují jejich financování na úkor už existujících pracovišť. „Hrozí, že neuvážený pokus ušetřit na rozpočtu způsobí značné ztráty ve státním rozpočtu, vzniklé povinností prostředky vrátit pro nedodržení těchto podmínek,“ uvedla místopředsedkyně fóra Michaela Trtíková Vojtková.

Fórum Věda žije! je zapsaným spolkem, který vznikl v létě 2009. Slouží především jako fórum pro veřejný prostor ve vědě.

Ministr Pilný minulý týden ve čtvrtek při sněmovních interpelacích zmínil, že „peníze na vědu, výzkum a inovace mají rezervu čtyři miliardy korun ve výdajích“. „Přesto vláda přiklepla panu místopředsedovi Bělobrádkovi navíc tři miliardy, přestože ty peníze má z minulých let a nespotřeboval je,“ prohlásil Pilný. Slíbil také, že v rámci rozpočtu vyhoví prioritním požadavkům na investice a vzdělávání. Požadavky jednotlivých ministerstev na peníze ze státního rozpočtu na příští rok přesahují jeho plánovaný schodek 50 miliard o 97 miliard korun.

Zdroj: ct24