Na ČVUT za týden vyvinuli respirátor z 3D tiskárny. Získal už certifikaci

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, který je součástí ČVUT v Praze (CIIRC ČVUT), předal ministerstvu zdravotnictví prvních patnáct kusů prototypu respirátoru „CIIRC RP95-3D“. Ten byl v pátek úspěšně certifikován jako ochranná polomaska s nejvyšším stupněm bezpečnosti FFP3. K funkčnosti potřebuje vyměnitelný externí filtr. Má výdechový ventil, a je tedy vhodný pro zdravotníky, kteří pracují přímo s nakaženými pacienty. Během víkendu je při práci vyzkoušel zdravotnický personál pražské Nemocnice Na Homolce. S výrobou masky na speciálních 3D tiskárnách se může začít okamžitě, předpokládá se zatím produkce stovek kusů denně.

V pondělí 23. března při této příležitosti podepsal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch memorandum o spolupráci. Cílem je v co nejkratší době dostat co nejvíc kusů především do nemocnic. Proces je koordinován ve spolupráci s vládní agenturou CzechInvest, která mimo jiné pomohla výrazně urychlit certifikaci.

CIIRC začal s vývojem tohoto ochranného prostředku teprve před týdnem. Tým výzkumníků zapojených do evropského centra excelence RICAIP se zaměřil na vývoj respirátoru tisknutelného na 3D tiskárnách technologií MJF. To, co za normálních okolností trvá měsíce, se podařilo vyřešit za sedm dní. Masku lze používat opakovaně a na 3D tiskárnách vyrábět kdekoli na světě.

„Od začátku bylo cílem co nejrychleji vytvořit kompletní profesionální výrobek, který bude plně funkční a vyhoví přísným normám,“ shrnul zadání Vladimír Mařík, vědecký ředitel CIIRC ČVUT, a dodal: „Naším záměrem bylo přispět k vyřešení aktuální krizové situace. Úspěchu jsme dosáhli díky mimořádnému nasazení týmu špičkových výzkumníků, technologickému vybavení, ale také invenčnímu přístupu k řešení problémů.“

„Ochrannou masku, kterou vyvinuli v CIIRC ČVUT, vítáme. Je to řešení, které může pomoci ochránit nejohroženější pracovníky v terénu. Domluvili jsme se s CIIRC ČVUT a zapojenými dodavateli, že nám do konce týdne dodají 600 kusů těchto masek,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a naznačil, co bylo podpisem memoranda stvrzeno. „Od začátku dubna pak 500 kusů denně. Zároveň s tím vyvíjejí způsob, jak navýšit kapacitu výroby až na deset tisíc kusů denně. Všechny zapojené subjekty pracují na bázi dobrovolnosti, hradit budeme jen výrobní materiál na 3D tisk.“

ondělní memorandum o spolupráci podepsali ministr zdravotnictví a rektor ČVUT Vojtěch Petráček se spolupracující start-up společností ČVUT Trix Connection, která je, stejně jako je to obvyklé u předních zahraničních univerzit, pověřena zajistit spolupráci s výrobními podniky a dovést výzkum k úspěšnému uvedení do praxe.

Výrobce filtrů

„Jsme rádi, že máme první krok úspěšně za sebou. Podařilo se nám připravit model, který umožní rychlé použití,“ vysvětluje vedoucí Testbedu pro Průmysl 4.0 Pavel Burget a dodává: „Na tom, aby mohla obratem začít výroba, spolupracujeme s řadou partnerů. Škoda Auto poskytla o víkendu svoje kapacity a vytiskla první zkušební várku. Firma 3D Tech pomohla s vývojem formy pro silikonové těsnění. Společnost 3Dees Industries připravila výrobní sestavu a pomohla s prototypovou sérií.“

Agentuře CzechInvest se podařilo zkontaktovat výrobce externích filtrů, českou firmu Sigma Group z Lutína. O víkendu tak tým CIIRC ČVUT dostal první zásilku filtrů od generálního ředitele CzechInvestu Patrika Reichla, který řekl: „SIGMA Výzkumný a vývojový ústav v Lutíně vyrábí filtry s univerzálním závitem, na které je polomaska upravena. Z našeho pohledu je důležité i to, že se jedná o domácího výrobce. S vedením firmy budeme koordinovat další postup, aby byly zajištěny dodávky v odpovídajícím počtu.“ Filtrů by měl být podle výrobce dostatek pro všechny vyrobené masky.

„V průběhu vývoje masky jsme museli řešit celou řadu problémů, pomáhaly nám konzultace s ostatními experty. Například do optimalizace provedení výdechového ventilu ze silikonu se zapojil tým Františka Macha z Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni,“ přiblížil vývoj Alexandr Lazarov z 3D laboratoře CIIRC ČVUT.

Další cíl: zvýšení kapacit pro výrobu

Vzhledem k tomu, že technologií MJF disponuje v Česku jen omezený počet pracovišť, zaměřují se nyní vědci na úpravu respirátoru pro masovou výrobu formou vstřikování plastů. To navýší kapacitu a značně rozšíří okruh firem, které se budou moci do výroby zapojit. „Naším dalším úkolem pro nejbližší dny je dokončit variantu umožňující sériovou výrobu,“ uvádí Vít Dočkal, vedoucí Projektové kanceláře CIIRC ČVUT, a dodává: „Věříme, že díky této nové řadě bude možné v České republice zajistit výrobu až deseti tisíc kusů za den.“ Do dalšího vývoje se také zapojí Česká kardiologická společnost.

Další informace budou uveřejňovány na www.ciirc.cvut.cz/covid.

Zdroj: ČT24
Foto: CIIRC ČVUT