Monitor kosmické radiace pomáhá odhalovat padělky

Autentizace uměleckých děl a odhalení padělků díky českému start-upu InsightART je téma publikovaného článku na portálu Evropské kosmické agentury ESA, který Technologické centrum Akademie věd ČR iniciovalo a pomohlo koordinovat mezi českou stranou a ESA v roli ESA Technology Transfer Brokera (Ing. Pavel Habarta).

"Díky této investici ESA vznikl nástroj, který má mnoho využití, dále se rozvíjí a může být velmi úspěšný," říká Pavel Habarta (TC) k technologii, která odhalí např. skryté struktury obrazů. „Jsme rádi, že můžeme představit úspěšný český transfer technologie pixelového detektoru částic TIMEPIX z použití na Mezinárodní kosmické stanici ISS do pozemního použití společností Advacam a start-upem InsightART,“ dodává.

"Díky nové generaci detektorů částic pocházejících z původního výzkumu a veškerému úsilí směřujícímu k vývoji pro kosmické aplikace jsme schopni dělat všechny tyto úžasné věci, jako odhalovat změny na obraze nebo zjistit, kde byla původní umělecká díla přemalovaná," říká k technologii radiačního monitoru zakladatel firmy InsightART Josef Uher. Firma používá hardware vyvinutý společností Advacam na základě snímacího zařízení Timepix, vyvinutého pro systém satelitu Proba-V.

Detektor částic Timepix byl původně vyvinutý Evropskou organizací pro jaderný výzkum (CERN) ve spolupráci s Ústavem technické a experimentální fyziky ČVUT (ÚTFV ČVUT) a mnoho let se používal pro detekci kosmického záření na Mezinárodní kosmické stanici ISS. Ze základního výzkumu se jeho aplikace tedy úspěšně přenesla do aplikovaného výzkumu a dále k obchodním partnerům.

Text celého článku s detailním popisem technologie naleznete na portálu ESA zde.

V českém překladu na stránce ESA-Česká republika zde.

Zdroj: tc.cz