Uspět v globálním centru počítačových inovací, americkém Silicon Valley, se snaží kdekdo. Začínající podnikatelé se tu chtějí uchytit se svými start-upy, mladí programátoři − včetně těch českých − se zase předhánějí v žádostech o práci u technologických gigantů, jako jsou Google, Apple či Facebook, které tu mají své centrály.
Příběh dvojice českých IT expertů − Filipů Dvořáka a Masriho − je ale jiný. Mladí počítačoví vědci prorazili ve zdejším výzkumném centru PARC, z kterého v minulosti vzešla například první laserová tiskárna nebo grafické uživatelské rozhraní, bez něhož se neobejde žádný moderní počítač.
"Můj projekt, který se zabývá zlepšením plánování dopravy, vyšel v přepočtu asi na 100 milionů korun. Nedokážu si představit, že by se taková částka našla v Česku třeba na to, aby se zlepšila doprava v Praze," říká starší z dvojice, Filip Dvořák.
Aplikace pro Los Angeles
Jeho výzkum se v PARC zaměřuje na takzvané automatické plánování umělé inteligence, a to především v dopravě.
"Lidský mozek zvládne provést jen omezený počet rozhodnutí za sekundu. Jako řidič se třeba musíte rozhodnout, zda právě zabočíte vpravo, či vlevo. Vzhledem k omezenému množství informací, které máte, se ale nemusíte rozhodnout správně. Počítač oproti tomu za sekundu provede násobně větší množství rozhodnutí než člověk, a tak dokáže přijít na nejvhodnější řešení," vysvětluje vědec.
Jeho tým se pustil do simulování všech možných dopravních situací a nakonec vytvořil mobilní aplikaci jménem GOLA, která dokáže lidi lépe navádět při jejich přesunech po městě.
"Aplikaci už využívají obyvatelé Los Angeles, kteří díky ní v průměru ušetří až šest minut denně. Celkové úspory na spotřebě paliva navíc dosahují kolem 300 tisíc dolarů za den," uvádí Dvořák.
Systém přitom neslouží jen řidičům osobních aut. Zdokonaluje také například průběžné plánování hromadné dopravy. Město tak třeba může lépe rozvrhnout časové intervaly vlaků či tramvají.
Absolvent Matematicko-fyzikální fakulty na pražské Univerzitě Karlově ve zdejším výzkumném centru působí už druhým rokem. "Dostat se sem ale vůbec nebylo snadné. Mně to trvalo 13 měsíců a 11 pohovorů," říká Dvořák, jemuž se přesto nedávno povedlo do kalifornských laboratoří v Palo Altu přivést dalšího Čecha, Filipa Masriho.
"Hledali jsme na evropských univerzitách studenty, které bychom vzali na roční stáž. No a já jsem tak přes profesora Jana Šedivého z ČVUT narazil na Filipa, kterého jsme nakonec přijali," uvádí Dvořák.
Pomůžeme lékařům s diagnózami
Mladý "ajťák" Masri v Silicon Valley řeší analýzu nestrukturovaných dat, tedy takových informací, které firmy neukládají do žádných speciálních šablon, a většinou je proto nejsou schopné dále vytěžit.
Podle Masriho má oblast nestrukturovaných dat velký potenciál a jejich rozbor může posloužit podnikům z různých odvětví, jimž urychlí proces manažerského rozhodování.
"Vezměte si třeba lékařskou dokumentaci. Data z ní můžeme analyzovat za pomoci strojového učení nebo statistiky. Když se nám to podaří, budou počítačové systémy schopné třeba doporučovat léčbu pacientům s podobnou diagnózou, jakou měli lidé, jejichž údaje jsme dříve analyzovali," vysvětluje vědec.
Tuzemští IT experti za sebou mají praxi v předních firmách z oboru. Dvořák pracoval v Googlu a Microsoftu, Masri zase v antivirovém Avastu.
Oba se ale shodují, že práce pro technologické giganty je často jednotvárná. "Člověk tam bojuje s nedostatkem motivace. Práce v PARC oproti tomu přináší pocit zadostiučinění, protože pomáháme řešit reálné problémy lidí," míní Dvořák.
V počítačovém centru pracují vědci z celého světa. Domácí experti z USA se ale prý tolik neosvědčují. "Zdejší programátoři se hodně specializují. Pak jim ale chybí obecný přehled, který je v naší výzkumné práci potřebný. Proto se teď díváme i po studentech z Česka, které školy vychovávají k větší univerzálnosti," dodává Dvořák.
Zdroj: ihned.cz