Měsíc jako zdroj surovin. Evropské firmy a agentury začnou zkoumat možnosti

Společnost ArianeGroup uzavřela s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) roční kontrakt na prostudování možnosti vyslat do roku 2025 misi na Měsíc a připravit případnou těžbu a využití tamního regolitu. ArianeGroup o tom informovala na svém webu.

Z lunárního regolitu, tedy z horninového povrchu, lze podle expertů získat vodu a kyslík, což umožňuje uvažovat o nezávislé přítomnosti lidí na Měsíci. Díky tomu by tam také bylo možné vyrábět palivo potřebné pro vesmírné výpravy na větší vzdálenosti.

ArianeGroup rovněž uvedla, že k realizaci kontraktu už spojila síly s několika evropskými společnostmi, které by se postaraly o zajištění různých aspektů mise – o přistávací modul, zařízení pro práci na Měsíci či o spojení a další související služby.

„Toto stoprocentně evropské inovativní konsorcium by tak mohlo poskytnout služby pro realizaci celé mise,“ tvrdí ArianeGroup, která je známá svými nosnými raketami, jež dopravují družice na oběžnou dráhu. Toto konsorcium by mělo být schopné zajistit celou přepravu potřebného nákladu od startu ze Země až po přistání na Měsíci a rovněž veškerou komunikaci.

Zdroj: ČT24