Letošní cena za aplikovaný výzkum bude mít podobu rubikovy kostky

Ve čtvrtek 20. října 2016 večer převezmou v nové budově Národního muzea čtyři vítězové prestižní Ceny TA ČR (Technologická agentura České republiky) za nejlepší projekty aplikovaného výzkumu. Mimo jiné si odnesou zcela nový a originální artefakt vytvořený pro tuto příležitost ve sklárnách MOSER. Ten je již hotový a předseda TA ČR Petr Očko unikátní ceny převzal od jejich autora a zároveň uměleckého ředitele skláren MOSER Lukáše Jabůrka v reprezentativní prodejně firmy v Praze Na Příkopě.

Cena má podobu broušené krychle. „Rozhodl jsem se vytvořit stejné ocenění pro všechny kategorie, protože velkým symbolem, propojením mezi kategoriemi, a tím nejdůležitějším je schopnost autorů nalézat řešení,“ uvedl Lukáš Jabůrek. „To je cesta k cíli, výsledek práce, to, co oceňujeme. Proto je cena ve tvaru krychle, pomyslné Rubikovy kostky, která má celou řadu řešení a cest, ale jen jeden úspěšný výsledek,“ dodal. Každý oceněný tak dostane vlastní symbolický hlavolam, který mu bude připomínat úspěch jeho ŘEŠENÍ. Lukáš Jabůrek je autorem uměleckých cen všech ročníků Cen TA ČR. Ceny jsou uměleckým originálem mající každý rok jinou podobu.

Letos to tedy bude lepená krychle z osmi broušených a leštěných částí v barevné kombinaci čirý křišťál a rosalen, v barvách vizuálu TA ČR. Velká je 120 x 120 mm a váží zhruba 4,5 kilogramu.
„Spolupráce se sklárnami MOSER se nám opakovaně osvědčila, a to zejména díky jejich kreativnímu přístupu k řešení podoby ceny TA ČR za aplikovaný výzkum, které zapadá do našich představ, jak by měla vypadat a co nejlépe naplňovat smysl a cíl této soutěže,“ vysvětlil Petr Očko, předseda TA ČR.
Sklářský výtvarník Lukáš Jabůrek získal řadu ocenění. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha sbírkách u nás i v zahraničí. Od roku 2003 se pravidelně účastní významných sklářských výstav po celém světě. Vedle Cen TA ČR je například autorem darů státních představitelů ČR pro papeže Benedikta XVI. V roce 2003 režisérka Hana Pinkavová natočila o mladém výtvarníkovi krátký film v rámci série Úděl nadání, jako o příkladné mladé osobnosti, která dovede svou pozitivní energií a zápalem pro věc nakazit své okolí, jak se stal nejmladším uměleckým ředitelem velké české sklárny a jak si splnil svůj sen.

Zdroj: TA ČR