Klíšťata sají kromě krve i vodu. Lze toho využít k jejich hubení?

Některá klíšťata nesají jen krev, ale aktivně pijí vodu z prostředí. Schopnost klíšťat přijímat takto vodu výrazně zvyšuje jejich šanci na přežití. Na druhé straně to však může znamenat, že pokud by bylo možné do vody přidat látky usmrcující klíšťata a zároveň neškodící okolí, mohli bychom být schopní počet klíšťat účinně snižovat.

Hlavní životní nebezpečí u všech terestriálních členovců, včetně klíšťat, je ztráta vody a vyschnutí. Dogma u klíšťat je, že získávají vodu z krve hostitelů a částečně z vlhkosti vzduchu. To ale znamená, že se velké procento klíšťat nikdy nedožije dospělosti a mortalita od larev přes nymphy do dospělců je velmi vysoká,“ přibližuje Luděk Žůrek, vedoucí projektu z brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity.

Vědci z CEITECu a AVČR zkoumali tyto procesy u amerického klíštěte Amblyomma americanum. Tento druh má schopnost ústním orgánem aktivně nasávat kapky vody a převést je přímo do slinných žláz i do střeva, což mnohokrát zvyšuje šance na jeho přežití a významně prodlužuje celkovou délku života.

Toto neobvyklé chování využili vědci k vývoji nového způsobu kontroly výskytu klíšťat. Zjistilil, že některé soli založené na hořčíku, sodíku a chlóru dospělá klíšťata během tří dnů zahubí a zároveň nepředstavují nebezpečí pro přírodu a ostatní živočichy.

Pravděpodobnost úspěšnosti kontrolovat výskyt klíšťat člověkem, a to pouhým pokropením trávníku vodou s uvedenými solemi, se podle vědců jeví jako relativně vysoká a v současné době probíhá výzkum u dalších druhů klíšťat v USA i Evropě.

Výzkum v rámci CEITEC VFU ve spolupráci s Biologickým centrem AV ČR v Českých Budějovicích podpořila Grantová agentura ČR, vědci spolupracovali s kolegy z Kansas State Univerzity.  

Zmíněný projekt je jedním z osmi projektů aktuálně řešených na CEITEC VFU Brno. Na roli klíšťat, jakožto vektorů závažných infekcí člověka a zvířat, je na univerzitě zaměřen také spoluřešitelský projekt Mgr. Hrazdilové. Vyzdvihnout je třeba také výsledky výzkumné skupiny profesora Širokého, která v loňském roce publikovala v prestižním časopise Emerging Infectious Diseases prioritní poznatky týkající se role hlodavců v chorobách přenášených klíšťaty. Výzkum realizovaný Veterinární a farmaceutickou univerzitou Brno a související s klíšťaty a jejich rolí v přenosu původců infekcí člověka a zvířat patří k nosným tématům CEITEC VFU Brno,“ říká rektor školy Alois Nečas.

Zdroj: universitas.cz

Ilustrační foto: pixabay.com