Jiří Drahoš obdržel ocenění na kongresu chemických inženýrů

Bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš obdržel v rámci 23. mezinárodního kongresu chemického a procesního inženýrství čestné členství za celoživotní přínos v oblasti chemického inženýrství.

Jiří Drahoš je od roku 2002 stálým předsedou kongresu, který se konal v Praze v posledních srpnových dnech, od 25. do 29. srpna. Letos tak akci organizoval již po deváté. „Přípravy byly náročné, o to více mě těší, že se nám opět podařilo dostat do Prahy špičkové vědce z celého světa. Na letošní jednání přijela tisícovka účastníků z více než 60 zemí,“ uvedl Jiří Drahoš při zahájení kongresu.

Šestý laureát Evropské federace

Za pětašedesát let své existence udělila Evropská federace chemického inženýrství (EFCE) čestné členství pouze pěti významným osobnostem. Jiří Drahoš se tak stal v pořadí šestým laureátem této ceny, prvním ze zemí mimo Velkou Británii, Nizozemí a Německo. „Jsem poctěn, že jsem byl přijat do tohoto „klubu“. Velmi si také vážím toho, že jsem ocenění obdržel z rukou prezidenta a obou viceprezidentů EFCE právě na 23. kongresu CHISA 2018 v Praze,“ řekl Jiří Drahoš při přebírání ocenění.

Odborný i kulturní program

První kongres CHISA se konal v roce 1962 a dnes patří mezi nejvýznamnější světové události v oboru. Součástí doprovodného programu jsou i prestižní zasedání exekutivy Evropské federace chemického inženýrství a jejích pracovních skupin. Praha nabídla letošním účastníků i kulturní program například koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, který vystoupil 27. 8. v Rudolfinu se skladbami A. Dvořáka a B. Smetany.

Autor: Jan Martinek
Zdroj: AV ČR