Evropští vědci pracují na zařízení schopném abstrahovat kyslík z měsíčního prachu

Kolonizace okolního vesmíru je pro lidstvo velmi náročná z mnoha důvodů. Jeden z největších je absence dýchatelné atmosféry, respektive kyslíku v plynné formě. Evropští vědci nyní pracují na projektu, který by alespoň na Měsíci, tedy na prvním vesmírném tělesu, o jehož kolonizaci se uvažuje, mohl vyřešit. Zkouší abstrahovat kyslík ze simulovaných vzorků měsíčního prachu, jež mají k dispozici.

Podle slov Bethy Lomaxové, chemičky z univerzity v Glasgow bude kyslík na Měsíci důležitý nejen pro budoucí „osadníky“ resp. posádky tamních stanic, ale také pro případnou výrobu raketového paliva. Lomaxová je součástí širšího týmu působícího v rámci Evropské vesmírné agentury ESA. Spolu s Alexandrem Meurisse v současnosti pracující na prototypu zařízení, jež by v budoucnu mohlo z přítomného materiálu kyslík extrahovat. Tým výzkumníků zařízení staví a testuje v laboratoři materiálů a elektrických komponentů Evropského výzkumného a technologického centra (ESTEC) se sídlem v nizozemském Noordwijku.

Celé zařízení je v současnosti ve stádiu funkčního prototypu. Svoji základní funkci tedy zvládá, nyní je však nutné jej vylepšit a upravit jeho provozní nároky tak, aby mohlo fungovat také v náročných podmínkách na Měsíci.

Vzorky prachu, které na Zem přivezly sondy Apollo obsahují 40-45 procent kyslíku. Většinou ovšem ve formě oxidů. K jeho uvolnění je tedy nezbytná pokročilá chemie. Podle tiskové zpráva ESTEC je základem tzv. elektrolýza roztavených solí.

Tento proces byl původně vyvinutý britskou společností Metalysis, která používá tuto techniku k výrobě kovů a slitin. Proces však musel být doladěn, protože Metalysis považuje kyslík za vedlejší produkt, zatímco v případě vesmírného využití bude jeho zisk tím hlavním, co bude mít stroj na starosti.

Zdroj: otechnice.cz
Úvodní foto: pixabay.com