Čeští výzkumníci a podnikatelé navazovali v Kanadě vztahy na poli umělé inteligence

Technologická mise agentury CzechInvest zavítala do Montrealu, Toronta, Waterloo a Edmontonu

Poslední zářijový týden navštívila desítka českých výzkumných institucí a firem aktivních v oblasti umělé inteligence v doprovodu CzechInvestu čtyři kanadská města, která patří k nejdůležitějším AI centrům nejen v Kanadě ale i ve světě. Zástupci Českého vysokého učení technického v Praze, Vysokého učení technického v Brně, Karlovy Univerzity, Vysoké školy báňské –Technické univerzity Ostrava, Technické univerzity v Liberci, Akademie věd ČR a firem Unico, Recombee, Blindspot Solutions a Avast absolvovali bezmála dvacet jednání se svými kolegy z kanadských univerzit, výzkumných institucí, firem, start-upů a inkubátorů. Získali povědomí o kanadském ekosystému umělé inteligence, jeho financování a hlavních trendech.

Zdroj: CzechInvest

Ve dnech 27. a 28. září 2018 se zúčastnili odborného sympozia na University of Alberta v Edmontonu, kde představili úspěchy českého výzkumu a diskutovali o využití umělé inteligence v různých sektorech jako je doprava, zemědělství, robotika či energie.

„Mise ukázala, že obě země mají v této oblasti mnoho společných témat. Přestože výsledky českého výzkumu umělé inteligence nejsou v porovnání s těmi kanadskými nijak zanedbatelné, v Kanadě se toto téma těší daleko větší pozornosti. Přitom třeba Praha nebo Brno produkují mnohem více absolventů AI oborů než například Montreal, sídlo kanadského AI superklastru,“ říká Eva Jungmannová z agentury CzechInvest.

Konkrétně v Edmontonu se nyní velká pozornost věnuje vývoji strojového učení v oblasti herního průmyslu. Například program DeepStack, který vyvinul tým profesora Michaela Bowlinga skládající se ze studentů University of Alberta, ČVUT a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, porazil profesionální hráče v pokeru. Čeští vědci pracují také v Edmontonu sídlící společnosti Google DeepMind.

„Jednání započatá během této mise by mohla vyústit ve vzájemnou výměnu studentů a profesorů a spolupráci na dalších výzkumných projektech,“ věří Jungmannová.